Çin Hakkında Şu Ana Kadar Duymadığınız 21 Tuhaf Bilgi


Çin ve Çin kültürü hakkında ne biliyorsunuz? Eminiz hepinizin gözünde Çin denilince az da olsa bir şeyler canlanmaktadır. Ama bugün sizlere Çin hakkında şu ana kadar duymadığınız 21 tuhaf şeyden bahsedeceğiz.

1.

Çin ordusu belki de dünyanın en disiplinli ve en sert ordusu olabilir. Neden mi böyle düşünüyoruz? Çünkü Çinli komutanlar yeni askere başlamış kişilerin başlarının her zaman dik durması için yakalarına küçük ama çok sivri iğneler takıyorlarmış.

2.

Çin Polis Teşkilatı da polisleri disiplin altına altmak ve yürüyüşlerinde kollarını aynı genişlikte açmalarını öğretmek için görüldüğü gibi direklere bağlanmış tel kullanıyorlarmış. Çin'de kullanılan bu 2 yöntem de sizce çok acımasız değil mi?

3.

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip Çin'de 100 milyondan fazla insan günde 1 Amerikan dolarına geçinmeye çalışıyormuş. Hayatta kalmak için 1 dolar sizce de çok az değil mi?

4.

Makarnanın, patates kızartmasının vazgeçilmezi olan ketçapın yaratıcısı sizce hangi ülke? Eminiz birçoğunuz ketçapın Amerikalılar tarafından yapıldığını düşünüyorsunuz, fakat ketçap kökeni Çin'e dayanan, asıl adı 'ke-tsiap' olan, salamura balık sosudur.

5.

Çinliler, arabaya servis yapılan fast food restoranlarında arabalarına gelen yemeklerini arabada yemek yerine aynı restorantın içerisine götürüp orada yiyorlarmış. Çinlilerin restoranın içerisine girip niye sipariş vermediklerini çok anlayamadık.

6.

Çin her ne kadar karşıdan muhafazakarmış gibi görünse de ülkenin laik bir tarafı da mevcuttur. Örneğin; Çin'de 54 milyondan fazla Hristiyan yaşamaktadır.

7.

İdam cezasının serbest olduğu Çin'de idam cezasıyla infaz edilen mahkumların sayısı diğer ülkelerin toplamının 4 katı kadardır. Çin'in kalabalık nüfusunu da düşününce bu sayı yine de fazla değil mi?

8.

Çin'li insanların damak tadı ve yemek kültürüyle hiç uyuşmadığımız çok aşikar bir şekilde ortadadır. Ancak Çin'in bazı bölgelerinde yapılan bir yemeği eminiz Çin dışında yaşayan kimse yiyemez. Donyang'da, yumurtalar, lezzet verdiği için bakir erkek çocukların idrarlarında kaynatılır ve o şekilde yenirmiş. Peki siz bu yumurtaları yer miydiniz?

9.

Çin'in sanayi ve teknoloji konusunda dünyanın birçok ülkesinin ilerisinde olduğunu birçok kişi bilir. Peki siz Google'ın Çin'de bedava ve yasal müzik indirme imkanı tanıdığını biliyor muydunuz? Google, dünyadaki en büyük plak şirketlerinden biriyle olan anlaşması nedeniyle, Çin'e bu büyük imkanı tanımış.

10.

Dünyanın birçok ülkesinde polis kuvvetleri köpekleri kullanırken, Çinliler üstün görüş yetenekleri ve agresif olmaları sebebiyle kazları kullanıyorlarmış. Kazları kullanmalarının bir diğer sebebi de köpekleri farklı amaçlar için kullanıyor olmaları olabilir.

11.

Çin'deki nüfusun fazlalığı ve son yıllarda gözlemlenen hızlı nüfus artışı nedeniyle tek çocuk politikası yürürlüğe konulmuştur. Bu politikaya göre ise her yıl 1 milyona yakın kadına kürtaj yapılmakta ayrıca on binlerce bebek yaşında kız da sahipsiz bırakılmaktadır.

12.

Resimde gördüğünüz mağara evlere Çin'de yaodongs denilmektedir ve bu mağara evlerde yaklaşık 30 milyon kişi yaşamaktadır. Bu rakam ise Avustralya'nın toplam nüfusundan fazladır.

13.

Dünyanın en kirli havasına sahip ülkesi kesinlikle Çin. Ülkedeki hava kirliliği öyle kötü bir seviyede ki, Pasifik'i aşıp San Francisco'ya ulaşarak, şehir kirliliğinin üçte birini oluşturmaktadır. Peki sizce bu şiddetli hava kirliliğine rağmen Çin'de nasıl insanlar yaşıyor olabilir?

14.

Çin'in yemek konusunda ne kadar başarısız olduğunu yumurta kaynatma yöntemlerinden anlamışsınızdır. Yine Çin'den midenizi bulandıracak bir yemek haberi daha. Çin'de bazı yemek firmaları, kanalizasyonda tofu yaparken ve yemekleri keçi idrarıyla marine ederlerken yakalanmışlar.

15.

Diğer birçok ülkede olduğu gibi Çin'de erkekler için kadınların bekareti çok önemlidir. Bu yüzden Çin'de kızlık zarının yenilenmesi tam 700 dolardır.

16.

Çin'deki hava kirliliğinin hangi seviyelerde olduğundan birkaç madde önce bahsetmiştik. Bu durumu açacak olursak Çin'in başkenti Pekin'de sadece 1 gün nefes almak, 21 tane sigara içmekle eş değerdir.

17.

Dünyada çok sayıda kişinin oynamaktan zevk aldığını PlayStation ve başka yabancı oyun konsollarının satışı ve oynanmasının yasak olduğunu biliyor muydunuz? Eminiz birçok playstation tutkunu Çin'e gitmeyi hiç düşünmeyecek.

18.

Çinlilerin köpek yediğini biliyorsunuzdur. Peki Çinlililerin kedi yediğini biliyor muydunuz? Çin'de her yıl 19 milyondan fazla kedi yenilmektedir.

19.

Tarihte en uzun süren trafik sıkışıklığı Şangay'da yaşanmış ve 12 gün sürmüştür. 100 kilometreye uzanan trafik sıkışıklığıyla Çin bu konuda dünya rekorunu elinde bulundurmaktadır.

20.

Çin'in Chongqing şehrinde telefon bağımlısı insanların güvenli bir biçimde yürümelerini sağlamak adına, kaldırımlarda özel bir şerit tahsis edilmiştir. Çin'deki bu uygulama kesinlikle diğer dünya ülkelerine de örnek olmalı.

21.

Dünyanın en büyük alışveriş merkezinin nerede olduğunu biliyor musunuz? Dünyanın en büyük alışveriş merkezi elbette Çin'dedir ve bu alışveriş merkezinin maalesef %99'u boştur.

Bonus :

Şu an gördüğünüz resim Çin'in bir kasabasından çekilmiştir. Peki sizce bu kadınlar neden öyle giyinmişler ve ne yapıyor olabilirler?Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
4
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
1
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds