Çöplerimizi Güneşe Gönderirsek Ne Olur?


Güneş dediğimiz dev bir yanan gaz topu. 5500 santigrat derece yüzey sıcaklıklarındaki Güneş, sinir bozucu plastiklerden nükleer atıklara kadar attığımız her tür çöpü yok edebilir. Ve son dönemde uzaya fırlattığımız tüm roketlerle, Güneş’e küçük çaplı çöp göndermek kesinlikle zor olmazdı. Ama bunun maliyeti ne kadar olurdu? Hangi tehlikelerle yüz yüze kalmak zorunda kalırdık? Tüm bu soruların yanıtları için Ya Meraktan internet sitesindesiniz, işte karşınızda Dünya üzerindeki çöpleri Güneş’e gönderirsek ne olur sorusunun yanıtı.

Gezegenimiz çöplerle doluyor. Bu hızla devam edersek, 2050 yılına kadar, depolama alanlarında yaklaşık 12 milyar ton plastik çöp olacak. Bu tam olarak Empire State Binasının ağırlığının 35.000 katı! Hepsini dev bir rokete koyup patlatmak güzel olurdu. Öyle değil mi? Ancak böyle bir durumda bazı ciddi riskler ortaya çıkacaktır.
Mesela; çöplerle dolu roket tam dünya atmosferinin içindeyken bir kaza gerçekleşse ve tüm nükleer atıklar ve çöpler üzerimize geri yağsa? Böyle bir şeyin gerçekleşmesi dünya üzerinde yaşayan her canlı için felaket olurdu. Özellikle temizlik konusunda hassas, titiz insanları üzerlerine çöp yağarken düşünemiyoruz.

Güneş Dünya'dan yaklaşık 150 milyon km uzaklıkta yer almakta ve bu yüzden dünyamızdan Güneş'e çöp atmak bize çok pahalıya mal olurdu. Ama yine de bu olasılığı değerlendirecek olursak, roketimiz kesinlikle modern bir Avrupa roketi olan Ariane 5 olmalı. 7000 kg ağırlığında yük kapasitesine sahip olan Ariane 5'in yörüngeye fırlatılması yaklaşık 200 milyon dolar tutuyor. Gezegenin tüm çöplerini bu roketle Güneş'e doğru fırlatmak için ise bu roketten tam 168 milyon taneye daha ihtiyacımız var. Bu da sadece bir yıl boyunca çöplerimiz için geçerli! Tüm bu çöp atma sürecinin fiyat etiketi ise 33 trilyon dolar olacaktır. Ve bu sadece roketleri Dünya etrafında yörüngeye sokmanın bedeli. Buradan da anlaşılacağı üzere her şey daha yeni başlıyor...
Çöpleri Dünya'nın yörüngesinden Güneş'e çıkarmak istiyorsak, on kat daha fazla yakıta ihtiyacımız var! Tamam, anlaşıldı. Bu iş çok pahalıya mal olacak, ama unutmayın bu sadece sorunlarımızın başlangıcı.
Bildiğiniz gibi, Dünya'nın ortalama yörünge hızı saniyede yaklaşık 30 kilometredir ve Dünya Güneş'in etrafında elips şeklindeki yörüngede dolanır. Eğer Dünya'dan direk Güneş'e doğru bir roket fırlatırsanız, yörüngenin elips şekli yüzünden roket hedefini kaçırabilir. Bu roketi Güneş'e isabet ettirebilmenin tek yolu, roketin saniyede 30 km olan hızını yavaşlatarak tüm bu yana hareketi iptal etmektir. Bu işleri biraz zorlaştırabilirdi?

Peki, bir de bu yolu deneyelim. Roketi saniyede 12 km hızlandırabilirsek, Güneş Sistemimizden çıkmak için yeterli ivmeye sahip olur. Gelin bunu biraz daha basitleştirelim.
Güneşe çarpmak için saniyede 30 km hız kaybetmeniz gerekir. Samanyolu galaksisinden çıkmak için ise saniyede 12 km hız kazanmanız gerekir.
Verimlilik ve yakıt maliyetleri için, roketin hızının düşeceği dış Güneş Sistemine gitmek daha iyi olur, ardından roket ve içindeki atık yükünün Güneş'e düşmesine yetecek kadar yakıtı motora ateşlemek gerekiyor.
Bütün bunları çözebilsek ve çöp roketimizi doğrudan Güneş'e başarıyla teslim etsek bile, muhtemelen tüm bunlar aldığımız risklere değmeyecektir. Peki ama söz konusu olan bu riskler nelerdir? dediğinizi duyar gibiyiz.
Diyelim ki yeni başlayanlar için ilk roketimizi bir sürü nükleer atıkla doldurduk ve Güneş'e fırlatmak için fırlatma rampasına yerleştirdik. Ancak roketimiz fırlatma rampasında patladı. Şimdi başa çıkmamız gereken çok eğlenceli devasa bir nükleer atık yığını var.
Şansımızın biraz daha yaver gittiğini düşünelim. Roket fırlatma işlemi başarılı geçti ancak bu sefer de roket yörüngeye girdiğinde patladı.
Buradaki en iyi senaryo, dünyayı çevreleyen uzay çöplüğü problemine bir ton moloz daha eklememizdir. En kötü senaryo ise binlerce ev çöpü ile dolu ve nükleer yakıt harcayan roketimizin patladıktan sonra bize geri dönmesidir.
Her iki senaryoda kesinlikle iyi değil ve bu işlem gerçekten buna değmez. Belki bu tuhaf çözümleri aramak yerine, sadece çok fazla atık üretmeyi bırakmalıyız . Ya da her şeyi boşverip 'çöpler kimin umrunda' da diyebiliriz. Peki dünyamızın en büyük problemlerinden biri olan çöpler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Çöpleri gerçekten umursuyor musunuz? Cevaplarınızı bize yorumlar kısmından yazmayı unutmayın.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
1
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
2
Üzücü
Trend Trend
3
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds