Denizlerin Kıyısına Vurmuş En Garip 8 Şey


Okyanus ve denizler içerisinde birçok gizemi barındırmaktadır. Kimi zaman bu gizemli şeyleri daha fazla saklayamayan sular onları kıyıya vurmakta ve başta bölge halkı olmak üzere birçok kişiyi büyük şaşkınlığa uğratmaktadırlar. Bugün de sizlere kıyılara vurmuş en tuhaf 8 şeyden bahsedeceğiz.

1. Tarih Öncesi Köpekbalığı Dişi

Güney Karolina'da bulunan Myrtle Beach her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Metrelerce uzunluktaki bu turistik plajda geçtiğimiz yıllarda hayli ilginç bir şey bulunmuştur. 7 yaşındaki Foster adındaki çocuk plajda kumları kazarken siyah renkte bir şeye denk gelmiştir. Daha sonrasında yapılan araştırmalar sonucunda bu siyah şeyin yaklaşık 2.5 milyon yıl önce nesli tükenmiş 15 metrelik megaladona ait olduğu ortaya çıkmıştır. Birçok arkeologu kıskandıran bu keşif deniz hayatına ve tarihine büyük ışık tutmuştur.

2. Dev Ağaç

2010 yılında Amerika'nın Pasifik Kuzeybatı bölgesinde şiddetli fırtına ve yağmur sonucu deniz kıyısına büyük dal parçaları vurmuştur. 1,5-3 metreyi bulan bu büyük ağaç parçalarının fırtınayla birlikte kıyı kesime kadar ulaştığı tahmin edilmektedir. Fakat bu kadar büyük ağaçların uzun mesafe boyunca rüzgarın etkisiyle sürüklenmiş olması ise insanları hayli şaşırtmaktadır.

3. Büyük Mürekkep Balığı

Efsanelerden alışık olduğumuz dev mürekkep balıkları aslında gerçekten de yaşıyormuş. 2013 yılında İspanya'nın Cantabria şehri sakinleri bir sabah uyandıklarında plajda devasa bir canlıyla karşılaşmışlardır. Boyu yaklaşık 9 metre kilosu 180 kg olan bu devasa mürekkep balığı görenleri çok şaşırtmıştır. Ayrıca bu boyutlarda bir mürekkep balığının denizlerde yaşıyor olması da birçok deniz bilimciyi şaşırtırmış ve devasa balık şehirdeki bir müzede sergilenmeye başlamıştır.

4. 200 Bin TL Değerinde Balina Kusmuğu

İngiltere'nin bir köyünde  yaşayan Gary ve Angela Williams çifti, Middleton sahillerinde gezinirken çürümüş balık kokusu almışlar ve hayatları o andan itibaren değişmiştir. Çünkü çiftin sahilde burunlarına gelen kötü kokunun değeri yaklaşık 200 bin tl'dir. Kokunun geldiği yere giden çift, garip görünüşlü bir taş bulmuş ve çift, tuhaf görünümlü taşın, parfüm yapımında kullanılan balina kusmuğu olduğunu hemen anlamışlardır. Nadir rastlanılan bir balinaya ait olan bu kusmuk çiftin hayatını bir anda değiştirmiştir.

5. Deniz Canavarı İskeleti

Abardeen adındaki bir çift de her sabah olduğu gibi 2011 yılının bir günü de sahilde yürüyüş yaparlarken oldukça tuhaf bir şeye denk gelmişlerdir. O ana kadar gördükleri hiçbir deniz canlısına benzemeyen bu iskelet yaklaşık 9 metre uzunluğundadır. Uzun bir kuyruğa, güçlü dişlere ve güçlü iskelet yapısına sahip olan bu canlı kimilerine göre tarih öncesi bir canlı iken kimilerine göre ise klavuz balinasının bir parçasıdır. Ama tüm bu tahminlere karşılık henüz bu tuhaf iskeletin hangi deniz canlısına ait olduğu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

6. Dev Kar Topları

Geçtiğimiz yıl Sibirya sahillerinde, birçok kişinin içindeki kartopu savaşını alevlendirecek kadar görkemli bir doğa olayı yaşanmıştır. Bir sabah Nyda kasabasında yaşayanlar, sabah uyandıklarında daha önce eşi benzeri görülmemiş bir görüntüyle karşılaşmışlardır. Boyutları oldukça büyük olan binlerce kartopu her ne kadar insan eliyle yapılmış gibi görünse de tamamen doğal yollarla oluşmuşlardır. Oluşumuna sebep olan durum ise araştırmacı Lesinkov’a göre şu şekilde gerçekleşmiştir. Körfezdeki su yükselerek buzla karşılaşmış ve daha sonra bu suyun yavaş yavaş çekilmesiyle buz geride kalmıştır. Daha sonra ise ıslak kum üzerinde kalan su, rüzgarın da yardımıyla devasa boyutlardaki kar topları haline dönüşmüştür.

7. LEGO

Bir sabah Hollanda'nın Zandvoort sahilinde bölge halkı oldukça ilginç bir şeyle karşılaşmışlardır. Kumsalda bulunan yaklaşık 2.5 metre boyundaki dev Lego kısa süre içerisinde birçok kişinin ilgisini çekmiş ve insanlar legoyla fotoğraf çekilmeye başlamışlardır. Tişörtünün üstünde 'Sizden daha gerçek değil' yazan bu Lego'nun ilk başta nasıl sahile geldiği anlaşılmamış fakat daha sonra Hollandalı sanatçı Ego Leonard tarafından yapıldığı ortaya çıkmıştır.

8. Dev Boru

2017 yılının Ağustos ayında İngiltere'nin Norfolk sakinleri bir sabah uyandıklarında bu dev boruyu kıyılarında görmüşlerdir. 2 metre çapındaki, 500 metre uzunluğundaki bu dev borunun taşınırken yük gemilerinin üzerinden düşüp kıyıya vurduğu tahmin edilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Okuldaki Kız İç Çamaşırı Giymeyi Unuttu... Ama Tişörtü Yırtıldı ve Sınıftaki Erkekler Havaya Uçtu! başlıklı makalemizde hikaye, öğrenci ve öğretmen hakkında bilgiler verilmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
2
Komik
Korkutucu Korkutucu
1
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
3
Şaşırtıcı
Harika Harika
1
Harika
Üzücü Üzücü
3
Üzücü
Trend Trend
1
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds