Dubai’ye Gitmeden Önce Sizi İkinci Kez Düşündürecek Fotoğraflar


Birçok insan Arap Yarımadasını gerçekten görmediği için bu bölge hakkında birçok yanıltıcı bilgiye sahiptir. Özellikle Arap Yarımadasının en gelişmiş şehirlerinden bir tanesi olan Dubai hakkında öğrendiğimiz bilgilerin bir çoğunun yanıltıcı olduğunu biliyor muydunuz? 6 milyondan fazla insanın yaşadığı bu şehir aynı zamanda Basra Körfezinin de en popüler noktasıdır. Biz de bugünkü listemizde sizlere Dubai hakkındaki en gerçek bilgileri aktaracağız. Listemizdeki fotoğrafları gördüğünüzde Dubai’ye gitmeden önce ikinci kez düşüneceksiniz.

Modanın Öncüsü Dubai

Lüks Moda denince aklınıza gelen ilk şehir Dubai olmayabilir. Fakat Dubai, moda dünyasında yaptığı atılımlarla sadece Orta Doğu'da değil aynı zamanda tüm dünyada da moda dünyasının başkentlerinden bir tanesi olmayı başarmıştır. New York, Milan ve Paris gibi bu kulvarda öncü şehirleri geriden gelerek yakalayan Dubai, her yıl binlerce defileye ve moda fuarlarına ev sahipliği yapıyor. Dünyaca ünlü tasarımcılar yeni tasarımlarını dünyaya tanıtmak için Dubai'yi seçiyor. Her ne kadar burada gerçekleşen defileler batı ülkelerindekilere nazaran daha muhafazakar olsa da Müslümanlığın bu kadar koyu yaşandığı bu ülkede bu kadar çok defile görmek Arap dünyasını şaşırtmıştır.

Suç Oranı

Şeriat kuralları ile yönetilen Birleşik Arap Emirliklerinin bir şehri olan Dubai'de tıpkı diğer şehirlerde olduğu gibi Şeriat kuralları işlemektedir. Bu şehirdeki insanlar en küçük bir suç işlediklerinde bile kolayca hapse atılıp, sınır dışı edilmektedir. Bu yüzden bu şehirdeki suç oranı resmi rakamlara göre yüzde sıfırdır. Her ne kadar kendilerine çok iş düşmese de Dubai'deki polisler, araçları ile Dubai şehrinin görkemini ve zenginliğini yansıtmaktadırlar. Şehrin sokaklarında Ferrari ve Lamborghini'lerle gezen polislerin bu araçlara harcadıkları paralar ise 1.79 milyon dolardır.

Göçmenler

Dubai'de yaşayan insanların yüzde 83'ü göçmenlerden oluşmaktadır. Şehir merkezinde yapılacak olan devasa gökdelenlerin inşası için genellikle bu şehre gelen yabancıların çoğunluğunu Pakistan, Bangladeş ve Hindistan gibi ülkelerden gelen insanlar oluşturmaktadır. Sınıf ayrımının gözle görülür olduğu Dubai'de birçok göçmen pis ve bakımsız evlerde yaşamak zorunda kalmaktadır.

Sıfır Borç Politikası

Dubai'nin borç yasaları dünyanın en sert yasalarından bir tanesidir. Eğer bu şehirde kullandığınız banka ve kredi kartlarını ödemezseniz ikinci bir şans elde edemeden hapse atılabilirsiniz. Bu şehirde yaşayanların yarısından çoğunun yabancı olduğunu sizlere söylemiştik. Eğer bir yabancı bu şehirde beklemediği bir şekilde borçlanıyorsa bu kişinin hapse atılmamak için ülkeden kaçtığını görebilirsiniz.

Sıcaklar

Büyük bir çölün ortasına konumlanan Dubai'de geçtiğimiz yıllarda hava sıcaklıklarının 48 derecenin üzerine çıktığı gözlemlenmiştir. Binaların temellerini eritecek kadar güçlü olan bu sıcaklıklar yüzünden şehirde inşa edilen yeni gökdelenlerde dikey soğutma sistemi adında yeni bir teknik uygulanmıştır.

Dünyanın En Hızlı Büyüyen Şehri

Dubai o kadar hızlı bir şekilde büyüyor ve gelişiyor ki, araştırmacılar gelecekte bu şehirde barınma konusunda çöküntü yaşanmasının kaçınılmaz olacağını belirtmektedirler. 2009 yılında tamamlanan Metro sistemi tam 18 ayda bitirilmiş ve bu sayede şehre 42 duraklık bir ulaşım sistemi sağlanmıştır. Turizmin yükselmesi ile dünyanın en çok gelir elde eden beşinci başkenti olan  Dubai'de bu metro sistemi günümüzde insan sayısına göre düşük kalmaya başlamıştır.

Adres Sistemi

Dubai çok hızlı büyüyen bir şehir olduğu için diğer ülkelerde olduğu gibi standart adres sistemi bulunmamaktadır. Eğer Dubai'de yaşayan bir kişiye mektup göndermek isterseniz, mektubun üzerine yazacağınız bir adres bulunmamaktadır. Bunun yerine mektubun gideceği yeri tarif etmeni ya da küçük bir harita çizmeniz gerekiyor.

Develer

Arap yarımadasında yer alan bu şehir her ne kadar gün geçtikçe modernleşse ve batılılaşsa da şehirde her zaman Arap gelenekleri korunmuştur. Arap kültürüne dair birçok özelliği sokaklarda deneyimlemenin mümkün olduğu Dubai'de sahillerde burayı ziyarete gelen turistlerin deve ile gezdirildiğini görebilirsiniz. Dünyada sadece Dubai'de görebileceğiniz bu manzara şehrin ne kadar sıra dışı olduğunu kanıtlar nitelikte.

Şehrin İçinde Şehir İnşa Etmek

Her şeyin en büyüğünü yapan Dubaililer bu sefer ise dünyanın en büyük alışveriş merkezi içim inşaata başlamışlar. The Mall of the World adındaki bu alışveriş merkezleri ülkemizde gördüğümüz alışveriş merkezlerinden bir hayli faklı. 4,5 milyon metrekare olarak tasarlanan ''Dünyanın Alışveriş Merkezi'' adlı projede 100 otel, tema parkı, tiyatrolar ve sağlık tesisleri yer alacak. Maliyeti açıklanmayan tesisi yılda 180 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Burj al Arap

Her şeyin en büyüğünü yapan Dubaililer, otel konusunda da tüm dünyanın bir adım önüne geçmişlerdir. Göz alıcı mimarisi ve aşırı lüks ve pahalı odaları sayesinde Burj al Arap sadece Dubai'nin değil aynı zamanda tüm dünyanın en popüler otelidir. Yelken şeklinde bir mimariye sahip olan ve dünyanın ilk 7 yıldızı oteli unvanına sahip olan bu yaşam merkezi, adeta Dubai şehrinin çehresini tek başına bir üst noktaya taşımaktadır. Resmi sınıflandırma olarak en üst sınır olan beş yıldıza sahip olsa da bu otelin lüks, konfor ve şatafata verdiği önem genelde ''yedi yıldızlı'' olarak anılmaktadır. 26 katlı lüks otelde toplam 202 lüks dubleks süit yer almakta. Her odada klima ve Dubai’nin eşsiz sahiline bakan geniş cam duvarlar, internet erişimi, kişisel uşak hizmeti ile donatılmış salon, bir yatak odası, banyo ve oturma odası bulunmaktadır. Bu lüks süitlerin fiyatları ise 3 bin dolardan başlamaktadır. Ancak Burj Al Arab'ı özel yapan şeyler bu süitler değildir. En zengin kişiler için hazırlanmış olan kral süitleri, otelin en üst katında bulunurlar. Fiyatı 18 bin dolara çıkan kral süitlerinde jakuzi'den sinemaya kadar bir çok lüksü bir arada bulmak mümkündür.

Petrol Üretimi

Petrol üretimi konusunda dünya liderlerinden bir tanesi olan Dubai şehrinde günlük olarak 50 bin ila 70 bin varil arasında petrol üretilmektedir. 5 tane olimpik havuzu dolduracak kadar fazla olan bu petrol sayesinde Dubai günümüzdeki zenginliğini kazanmıştır.

Altınmatikler

Petrol sayesinde kazanılan zenginlik Dubai şehrindeki yaşamı baştan aşağıya değiştirmiştir. Ülkedeki en büyük zenginlik göstergesi olan altın bu şehirde öylesine önemli bir hale gelmiş ki Dubai'nin dört bir yanına altınmatikler inşa edilmiş. Yollarda altın kaplama arabalar, evlerde ise altın kaplama tuvaletler görebileceğiniz bu şehirde altın çekmek için bankamatikler üretilmiş.

Terk Edilmiş Lüks Arabalar

Birçok lüks ve pahalı arabanın bulunduğu Dubai'de otomobil vergileri de hayli yüksektir. Aynı zamanda vergi borcunu ödememek diğer ülkeler de olduğu gibi suç olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden vergiden kaçmak isteyen birçok Dubaili, her biri bir servet değerinde olan Ferrari gibi lüks otomobillerini araba mezarlıklarına veya hava alanı otoparklarına çürümeye bırakmaktadırlar.

Estetik Ameliyatlar

Dubai'deki zengin insanların çok küçük yaşlardan itibaren estetik ameliyat yaptırdıkları biliniyor. Ergenlikten itibaren bu ameliyat en çok kadınlarda görülüyor. Dubaili kadınlar en çok dudak büyütme ameliyatını tercih ederken, erkeklerin en çok tercih ettiği estetik operasyon ise altın diş operasyonu olmuştur. Bu şehirdeki erkekler için altınların önemi o kadar büyüktür ki ayakkabılarının ve arabalarının altın olması onlara yetmemiş ve dişlerini bile altınla değiştirmişlerdir.  

Dinamik Kule

Dubai'deki inşaat sektörünün akıl almaz bir şekilde gelişmesi ile birlikte bu şehirde son teknolojik gökdelenleri de görmek mümkün hale gelmiştir. Şu anda inşaat halinde olan ve Dubai'nin merkezine inşa edilecek olan Dinamik Kuleler, dünyanın hareket edecek ilk binası unvanına sahip olacak. Ses komutu ile birlikte kolonların etrafında 360 derecede dönecek olan bu binalar bu sayede her gün başka bir görünüm elde edecektir. Ayrıca bu türbinler tüm binanın kullanacağı elektriği ve fazlasını da üreteceği için, bina enerji açısından dış kaynaklara gereksinim duymayacak.  Kendi eksenleri etrafında dönmeleri bir ila üç saat alacak olan dairelerin fiyatları da 3 milyon 700 bin ila 36 milyon dolar olacak.

Köpek Balığı Su Kaydırağı

Dubaililerin vahşi hayvanlara olan düşkünlüğü ile bilinmektedirler. Buna verilecek en uygun örnek ise içerisinde köpek balıklarının bulunduğu bu kaydıraklı havuzdur. Antik piramitler şeklinde tasarlanmış bu kaydıraktan kaydığınızda kendinizi camdan bir tüp içerisinde buluyorsunuz ve tam bu sırada etrafınızda ise hırçın köpek balıkları yüzüyor.

Bir önceki yazımız olan Otel mi yoksa Şaka mı? | Duvarsız ve Çatısız Otel başlıklı makalemizde çatısız, otel ve tuhaf şeyler hakkında bilgiler verilmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.