Dünya Genelinde Yasaklanmış Çizgi Diziler


Dünya genelinde bazı çizgi filmler ülke değerlerini yansıtmadığı veya çocukların gelişiminde olumsuz etki yarattığı düşüncesiyle birçok ülkede yasaklanmıştır. Bu listemizde de size hangi ülkelerde hangi çizgi dizilerin hangi sebeplerle yasaklandığını anlatacağız.

 

Ren ve Stimpy

1-2.gif

1991 yılında Amerika'da yayınlanmaya başlayan çizgi dizi Ren ve Stimpy ilk bölümlerinden itibaren sadece iğrenç sahneleriyle değil aynı zamanda Amerika halkını da acımasızca eleştirmesiyle dikkat çekmiştir. Cinsellikten şiddete her türlü olumsuzluğun yer aldığı bu yapım çocukların gelişimine uygun olmadığı gerekçesiyle 1995 yılında yayından kaldırılmıştır.

2. Pokemon

2i.gif

Bir dönemin efsane çizgi dizisi Pokemon Türkiye, Japonya ve bazı Arap Ülkelerinde yasaklanmıştır. Bazı ülkelerde Pokemon'un yasaklanmasının sebebi bir bölümünde meydana gelen patlama sahnesi yüzünden birçok kişide görme kaybının meydana gelmesidir. Aynı zamanda bu mavi kırmızı ışıkların ani patlaması sonucu aklını kaybeden ve mide bulantısı sıkıntısı yaşayanlar da mevcuttur. Pokemon'un Türkiye'de yasaklanması nedeni ise, Adana'da yaşayan Ferhat isimli 4 yaşında küçük bir çocuğun 'Ben pidgeotto'yum' diyerek camdan atlamasıdır. Bu atlayıştan sadece ayağındaki kırıkla kurtulan Ferhat, ülkemizde Pokemon'un yasaklanmasına neden olmuş ve birçok çocuğun ahını almıştır.

3. Sünger Bob

Sünger Bob ise dünya genelinde 120'den fazla ülkede yasaktır. Bunun sebebi ise şiddet, cinsellik içermesi ve kullanılan dilin çocuklar için pek de uygun olmamasıdır. Ayrıca bir bölümünde geçen intihar sahnesi bazı ülkelerde çizgi diziyi tamamen yasaklatırken bazı ülkelerde ise belli başlı bölümlerin kaldırılmasına neden olmuştur.

4. Simpsonlar

Simpsonlar ise tüm dünyada yasaklanmıştır. Sivri diliyle birçok hükümet görevlisi, futbolcu, sanatçı, dizi ve film gibi yapıtları eleştiren ve dalga geçen Simpsons ailesi, çizgi dizinin dünya genelinde birçok bölümünün kaldırılmasına hatta tamamen yasaklanmasına neden olmuştur. Ayrıca dizide aile değerlerinin küçültülmesi ve anlamsız davranışların yer alması çizgi dizinin birçok ülkede kara listeye girmesine sebep olmuştur.

5. Happy Tree Friends

Happy Tree Friends çizgi filmi diğer çizgi filmlerin aksine çocuklar için değil yetişkinler için yaratılmıştır. Bu sebeple de birçok ülkede ya yasaklanmış ya da çocukların izleyeceği saatlerde yayınlanmamaktadır. Bu çizgi filmde bu kadar hassas olunmasının sebebi ise her bölümün kanlı, acı, parçalanma veya ölümle sonuçlanan kazalara uğrayan karakterlerle dolu olmasıdır. Bizden size öneri bu korkunç çizgi filmi kesinlikle çocuğunuza izletmeyin.

6. Tom ve Jerry

Bir dönemin efsane çizgi dizisi olan ve beğeniyle izlenen Tom ve Jerry'de tıpkı Simpsonlar gibi tüm dünyada yasaklanmıştır. Bu yasağın sebebi ise dizinin bazı bölümlerinde alkol, sigara, şiddet ve madde bağımlılığı gibi sahnelerin yer almasıdır. Bu sahneler tüm dünyada birçok defa sansürlenerek yayınlanmış olsa da en sonunda yayından kaldırılmıştır. Tom ve Jerry'nin kedi-köpek kovalamacası, kimi zamanda dostluğunun anlatıldığı bu çizgi dizinin yayından kaldırılmasının ardından akıllarda acaba Tom, Jerry'i yakaladı mı sorusu kalmıştır. Fakat bu sorunun cevabı maalesef hiçbir zaman yanıt bulamayacaktır.

7. Fineas ve Förb

Gerçek yaşanmış bir olaydan esinlenilerek yaratılan Fineas ve Förb çizgi filminin ilk bölümü 2007 yılında yayınlanmış ve 2015 yılında da son bölümünün yayınlanmasıyla bitirilmiştir. 8 yıllık yayın döneminde cinsellik içeren bazı sahnelerinden dolayı eleştiri ve uyarı alan Fineas ve Förb çizgi dizisinin bitmesi birçok kişiyi sevindirirken birçok kişiyi de üzmüştür.

Bir önceki yazımız olan Dünya Çapında Ün Yapmış Kişilerin Bilinmeyen Çocukları başlıklı makalemizde aile, çocuk ve Ünlü hakkında bilgiler verilmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
6
Komik
Korkutucu Korkutucu
22
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
156
Şaşırtıcı
Harika Harika
14
Harika
Üzücü Üzücü
39
Üzücü
Trend Trend
20
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.