Dünyanın En Büyük Devasa Boyutlardaki 10 İş Makinesi


Ağır araçları ve dev makineleri sevenler mutlaka bu videoyu sonuna kadar izlemeliler. Dünyanın en büyük iş makineleri, dev vinçleri, devasa traktörlerinin yer alacağı bu video sizleri oldukça şaşırtacak.

NASA Crawler

1-2

Oldukça güçlü ve yüksek sesli arazi aracı olan Crawler uzağ mekiğini ve Apollo uzay gemisini taşımaktadır. 2500 ton ağırlıkta olan bu araç 6000 tondan 8000 tona kadar kargo taşımaktadır. 40 metre uzunluğunda 35 metre genişliğinde olan bu devasa araç her biri 2750 beygir gücünden olan 2 dizel motorla çalışmaktadır.

Big Muskie

2-89

Dünyanın en büyük hareket eden makinesi olan Big Muskie 13.000 ton ağırlığında, 150 metre uzunluğundadır. Bu dev aracı çalıştırmak için 5 kişiden oluşan bir ekibe ihtiyaç vardır. Bu dev aracın yapılması için yaklaşık 25 milyon dolar harcanmıştır ve bu dev araç her kazı yaptığında yaklaşık 20 milyon ton kömür çıkartmaktadır.

Bagger 288

3-86

Dünyanın en büyük küreme tekerli ekskavatörü olan Bagger 288 Alman firması Kruk tarafından tasarlanmıştır. Kömür madenleri için oldukça kullanışlı olan bu araç 100 metre yüksekliğinde, 215 metre boyunda ve 13.500 ton ağırlığındadır. Tasarımı ve yapımı için tam olarak 100 milyon dolar harcanan bu devasa araç 5 yılda yapılmıştır.  Dakikada 10 metre çukur kazmasıyla dünyanın en hızlısı olma rekorunu elinde tutmaktadır.

Mammoet- SPMT

4-90

Kendiliğinden çalışan modüler sevk etme aracı olan Mammoet dünya üzerinde devasa boyutlara sahip her türlü yapıyı ve aracı taşıma kapasitesine sahiptir. Örneğin, köprü, petrol platformu veya gemi gibi büyük yapıları taşımaktadır. Bu büyük sevk aracı elektronik panelle kontrol edilmektedir.

Bridge Layer SLJ900

5-90

Köprüler yapmak için inşa edilen bu devasa makine 100 metre uzunluğundadır. Bağımsız şekilde hareket eden bu araç köprülerin daha hızlı ve kolay şekilde inşa edilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda bu devasa makine insan gücüne ihtiyacı minimuma indirmiştir.

LTM 11200-9.1

6-83

Dünyanın en büyük haraketli vinci olan bu araç aynı zamanda en büyük içice geçen parçalardan oluşmaktadır. İçiçe geçen parçalarının çok fazla olması sebebiyle istenildiği zaman istenilen boyutlara gelmektedir. Alman mühendisler tarafından 1200 ton ağırlık taşıyabilecek ve 180 metreye kadar uzayabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Japanese Crane-SK3500D

7-78

Dünyanın en büyük vinci olarak Guinness Rekorlar Kitabına giren bu vinç Japonlar tarafından tasarlanmıştır. Vincin en sonundaki kıskaçlar sayesinde boyu 180 metreye kadar uzayan bu vinç yıkım yapan en uzun araç rekoruna sahiptir.

Belaz-75-710

8-71

Dünyanın en büyük damperli kamyonu olan Belaz 490 ton taşıma kapasitesine sahiptir. 20 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve 8 metre yüksekliğindedir. 503 ton ağırlığında kargo taşımasıyla Guinness Rekorlar Kitabına giren bu devasa aracın maliyeti 10 milyon dolardır. Fiyatının çok pahalı olması sebebiyle sadece sipariş üzerine üretilmektedir.

Big Bud 747

9-63

Dünyanın en büyük traktörü olan Big Bud tarım bilimiyle ilgilenen 2 kardeş tarafından yapılmıştır ve dünyada başka kimsede bu araçtan yoktur. Günümüzde hiçbir tarım şirketi bu devasa traktörün tekniğine benzer bir araç üretememişlerdir. Devasa boyutlara sahip bu traktörün uzunluğu 8 metre, genişliği 6 metre ve yüksekliği ise 5 metredir. Günde 400 hektarlık bir tarım arazisini işleyebilen bu aracın tek dezavantajlı yanı dakikada 6.5 litre dizel yakıt yakmasıdır.

Berta

10-57

Dünyanın en büyük tünel kazma makinesi olan Berta'nın maliyeti 80 milyon dolardan fazladır. Yüksekliği 5 katlı bir apartman kadar olan bu devasa makine Japonya'dan gideceği yere 241 parçaya ayrılarak gitmektedir. Makinenin en ağır parçası 900 ton ağırlığında gelmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
2
Komik
Korkutucu Korkutucu
1
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
16
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds