Dünyanın En Cesur İnsanlarının Çalıştığı 10 İş


Çalıştığınız veya gelecekte çalışmak istediğiniz mesleğin güvenli olmasını ister misiniz? Elbette birçok insan gibi siz de can güvenliğinin olduğu işlerde çalışmak istersiniz. Fakat dünyada öyle meslekler vardır ki çalışan kişiler her an ölümle burun burunadırlar. Gelin birlikte dünyanın en cesur insanlarının çalıştığı 10 mesleğe bakalım.

1. Gerilim Hattı İşçileri

Listemizin ilk tehlikeli mesleği gerilim hattı işçileridir çünkü gerilim hattı işçileri her gün ölümle burun buruna kalmaktadırlar. Dünya genelinde birçok ülkede güvenli çalışma koşullarının bulunmaması sebebiyle işçiler direk üzerinde elektrik akımına kapılarak hayatlarını feci şekilde kaybetmektedirler. Ama tüm bu risklere rağmen birçok kişi geçinebikmek için bu tehlikeli meslekte çalışmak zorundadırlar.  

2. Dağ Rehberi

Belki de dünyanın en zor ve tehlikeli mesleği dağ rehberliği olabilir. Çıkılması ölümcül ve hayli zor olan dağlara hayatları boyunca yüzlerce kez çıkan bu insanların görevi sadece rehberlik etmek değil, aynı zamanda ağır ekipmanları da taşımaktır. Ayrıca bu kişiler tehlikeli yolları deneyen ilk kişilerdir ve ekipteki herkesin güvenliğinden de sorumludurlar.

3. Su Altı Kaynakçısı

Dünyanın en ilginç ve tehlikeli bir diğer mesleği ise sualtı kaynakçılığıdır. Su altında köprü, geçit, boru hattı, offshore petrol çıkarma merkezleri, nükleer santralleri inşaasında su altı kaynakçılarına birçok sorumluluk düşmektedir. Bu tehlikeli ve ölümcül meslekte suyun altındayken her şey kişinin aleyhine işlemektedir. Örneğin basınç bedeni ezebilmekte, bulutsu baloncuklar görüş alanını daraltabilmektedir. Ancak tüm bu tehlikelere rağmen binlerce kişi bu meslek dalında çalışmaktadır.

4. Mayın İmha Uzmanı

Mayın imha uzmanları da çalıştıkları süre boyunca hayati tehlikeleri bulunmaktadır. Uzunca bir eğitimden sonra sahaya çıkıp mayın imha uzmanı olarak çalışan bu kişiler genellikle ordu mensubudurlar. Ellerindeki dedektörlerle belirtilen bölgede arama yapan mayın imha uzmanları sonrasında aldıkları eğitim doğrultusunda dikkatle mayınları imha etmekle görevlidirler. Yapılacak tek bir hata hem kendi hayatlarına hem de çevrelerindeki arkadaşlarının hayatına mal olabilir.

5. Beyaz Miğferler (White Helmets)

Suriye'de batı desteğiyle kurulmuş sivil savunma ekibi olan Beyaz Miğferler ya da White Helmets Suriye'deki yaralı sivilleri kurtarmaya ve onlara tıbbi hizmet sunmaya odaklanmaktadır. Ateşli ve şiddetli Suriye savaşının tam ortasında yardım amacıyla bulunan bu sivil oluşum her an ölümle burun burunadırlar. Fakat medya ve toplumda bu sivil oluşumun görevlerini kötüye kullandıkları ve amaçları doğrultusunda hareket etmedikleri yönünde birçok eleştiride bulunmaktadır.

6. Nükleer Santral

Radyoaktif yakıtların kullanılarak elektrik enerjisinin üretildiği merkezler olan nükleer santrallerde çalışmak çok tehlikelidir. Çünkü sürekli radyasyona maruz kalınmasından dolayı nükleer santral çalışanlarının kansere yakalanma riskleri çok yüksektir. Her ne kadar bu olasılıktan kaçınmak için tesislerde kıyafet, cihaz gibi gerekli önlemler alınmış olsa da geçmişten bu yana ortaya çıkmış veriler hala kesin bir çözümün bulunamadığını göstermektedir. Kanser riskinin dışında nükleer santrallerin patlaması veya sızıntının olması durumunda ilk etkilenecek kişiler yine çalışanlardır. Fakat tüm bu ölümcül tehlikelere rağmen nükleer santrallerde çalışmak için her yıl birçok kişi eğitim almaktadır.

7. Yılan Sütü Sağıcı

Yılan sütü sağımcıları, günlerini yılanları plastik bir kaba süt sağmalarını sağlamakla geçirmektedirler. Birçok alanda kullanılan yılan zehrinin en önemli kullanım alanı tıbbi araştırmalar ve panzehrinin üretilmesidir.Bu sağımlar sırasında üst düzey güvenlik önlemleri alınsa da her sağım işlemi ölümcül ve tehlikelidir. Fakat yine de bu tehlikeli işi yapan kişilerin yılanlar tarafından ısırılmaları çok rastlanılan bir durum değildir.

8. Smokejumper

Geniş ormanlık alanlarda uçakla, karayolu ile ulaşımın güç ve geç olacağı yangınlarda smokejumper adındaki paraşütlü kişiler görev almaktadır. Bu kişiler henüz başladığı yerlere ulaşıp paraşütle yangının nerdeyse ortasına atlayıp çok yayılmadan söndürmeye çalışmaktadırlar. Amerika ve Rusya gibi ülkelerde yaygın olan bu mesleğin de diğer meslekler gibi hayati riski bulunmaktadır. Yangının söndürülememesi durumunda kişiler ateşin ortasında feci şekilde can vermektedirler.

9. Sülfür Madenciliği

Dünya çapında sanayide pek çok alanda kullanılan sülfür maalesef hiç de kolay ve güvenli bir şekilde elde edilmemektedir. Özellikle Endonezya'nın Ljen volkanında çalışan işçiler her gün tehlikeli dağa tırmanmakta ve bu volkanın içinden çıkan gaz zehirli gazı solumak durumundadırlar. Birkaç kez solunan bu zehirli gaz sonucunda içşiler haftalarca öksürmekte ve hiçbir şekilde güvenlik önleminin alınmadığı bu madenlerde çoğu işçi 30 yaşını bile bulmadan ölmektedir.

10. Baraj Çalışanları

Hemen hemen her barajda bulunan taşma savakları barajlarda su seviyesi yükseldiğinde taşmayı önlemek için kullanılan emniyet kanallarıdır. Bu savaklarda ise çalışan birçok kişi her bu derin ve büyük deliğe girdiklerinde ölümle burun buruna gelmektedirler. Çünkü onları taşıyan ip her an kopabilir ve işçiler deliğin dibine doğru hızlıca düşebilirler.


Facebook hesabınız ile yorum yapın!

What's Your Reaction?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
3
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
4
Üzücü
Trend Trend
1
Trend

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilginizi çekebilir

Daha Fazla GÜNDEM

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format