Dünyanın En Sıra Dışı Orduları


Ordu ve asker denilince aklına ne geliyor? Eminiz birçoğunuz ciddi, güçlü, cesur askerler ve ordu birliklerini düşünmüşsünüzdür. Fakat bugün sizlere dünyanın en sıra dışı ve inanılmaz ordularından bahsedeceğiz. Alışık olduğumuz ordulardan hayli farklı olan bu askeri güçler hepinizi çok şaşırtacak.

1. Tayvan

Tuhaf ve bir o kadar da ürkütücü üniformalarıyla dünyanın ilgisini çekmiş Tayvan ordusunun eğitim süreci birçok kişinin hiç de alışık olmadığı türde. Orduda yer alabilmek için 9 haftalık zorlu bir eğitim sürecinden geçmeleri gereken erkekler bu sürecin sonunda bir de herkesin cesaret edemeyeceği bir sınavı da geçmek zorundalar. 15 metre uzunluğundaki sert ve sivri kaya parçalarıyla kaplı yolda ellerini kullanmadan ilerlemek zorunda olan askerler bu zorlu dayanıklılık testi sırasında hayli acı çekmekteler. Ancak bu yolun sonunda onları bekleyen sevdiklerinin sıcak kucaklayışı ve artık orduda yer alabildikleri için büyük bir gurur bulunmaktadır.

2. Hayalet Ordu

Hayalet Ordu Amerikan Ordusu'nun 2. Dünya Savaşı sırasında görevde olan ve Alman Ordusu'nu aktif olarak yanıltmak için kullanılan bir gizli birliğidir. Savaş dönemi sonrasında uzun yıllar gizli tutulmuş bu birlik 2000li yılların başında Ghost Army adı altında tanınmaya başlanmıştır.Peki bu Hayalet Orduyu benzersiz ve tuhaf kılan nedir? 1100 kişilik bu birlik, Fransa'ya girdikten savaşın sonuna kadar geçen sürede, Alman birliklerini kandırmak için sahte tanklar, ses kamyonları, sahte radyo iletişimleri gibi araç, gereç ve döküman üretmişlerdir. Bu orduyla ilgili bir diğer ilginç nokta ise bu birliğin içerisinde gerçek asker olmamasıdır. Ressamlardan, mimarlara, aktörlerden ses teknisyenlerine kadar birçok yetenekli ve yaratıcı insandan oluşan bu sıra dışı ordu savaşın kazanılmasında çok etkili olmuştur. Son olarak bu başarılı ordu sivillerin arasına karışıp Amerikan generallerini taklit ederek kendilerini izleyen Alman ajanlarının kulağına gitmesi için yanlış bilgiler vermektelermiş.

3. Afrika Ordusu

Dünya genelindeki çoğu ordu tarafından kullanılan kurallar Afrika'da yer alan bazı ordular tarafından kullanılmamaktadır. Kendi yerel dans figürlerini orduyla birleştiren Afrikalı askerler ortaya oldukça sıra dışı görüntüler çıkarmışlar. Bunun dışında tatbikatlarda atış sırasında silahlarını ateşlemeyen Afrikalı askerler kendi ağızlarıyla patlama ve atış sesi yapmaktalar. Bunun sebebi ise ordudaki diğer arakadaşlarını riske atmak istememeleriymiş.

4. İsrail Kadın Ordusu

Kadınların düzenli orduda zorunlu askerlik yaptıkları tek dünya ülkesi olan İsrail, kadın vatandaşlarını 21 ay zorunlu askerlik görevine tabi tutmaktadır. Çatışmalara katılmamak şartıyla savaş bölgelerinde görev yapan kadınlar erkeklerle aynı karargahta eğitim görmekte, aynı şartlarda yaşamakta, aynı nöbeti tutmaktadırlar. Fakat güzellikleri ve fiziikleriyle görenleri kendilerine hayran bırakan İsrailli kadın askerler bir askerden ziyade bir mankene benzemekteler.

5. San Marino Ordusu

San Marino İtalya sınırları içerisinde bulunan küçük bir devlettir ve dünyanın en küçük ordusuna sahiptir. Dünyanın en küçük ordularından biri olan San Marino ordusu toplamda gönüllülerden oluşan 225 kişilik bir askeri güçten oluşmaktadır. Bu küçük ordunun başlıca görevleri ise törensel vazifeler, sınırları devriye gezmek, hükümet binalarında bekçilik yapmak, büyük suçlarda suçluları polise teslim etmede polise yardım etmek ve ülkeyi savunmaktır. Ayrıca bu küçük ordunun yanında San Marino'da personel sayısı yaklaşık 700'ü bulan bir Polis Teşkilatı da bulunmaktadır.

Bonus

Bu askerler ise atış tatbikatında gerçek hedefleri vurmak yerine atari oyununda kuşu vurmaya çalışıyorlar. Hepiniz bu görüntünün gerçek olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat yurtdışında birçok orduda askerler hedef alma ve hedefleri vurma eğitiminde bu ilginç yöntemi kullanıyorlar.


Facebook hesabınız ile yorum yapın!

What's Your Reaction?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilginizi çekebilir

Daha Fazla GÜNDEM

Share this
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format