Dünyanın En ”Vahşi” ETÇİL Bitkileri – Nasıl Avlandıklarını Görün


Bugün sizlere etobur bitkilerden bahsedeceğiz. Eminiz birçoğunuz bir bitkinin etobur olacağını tahmin dahi edemiyordur. Fakat dünya üzerinde sinek, böcek, farelerle beslenen çeşit çeşit bitki bulunmaktadır ve bu bitkiler kelimenin tek anlamıyla şaşırtıcı ve dehşet vericidirler. Haydi vakit kaybetmeden bu şaşırtıcı bitkilere geçelim.

1. Sinekkapan Bitkisi

Bir etobur bitkisi olan Sinekkapan Bitkisinin bu ismi almasının nedeni, bitkinin yapraklarındaki salgının, yaklaşan böcekleri sindirebilen bir yapıda olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca sinekkapan bitkisinin yetiştiği ortam besinden ve vitaminden yoksun bölgeler olduğu için sinekkapan bitkisi ortamda ayakta kalabilmek için, azot ihtiyacını karşılayabilecekleri tek besin olan böcekler ve sineklerle beslenmektedir. Böcekleri kendisine çekebilmek için güzel kokular salgılayan sinekkapan bitkisi içerisine giren böcekleri hissettikten sonra, saniyenin onda biri gibi bir sürede kendisini kapatır. Daha sonra ise bitki yapısından ve salgısından dolayı böcekleri kolayca sindirir.

2. Güneş Gülleri

Alışılmışın dışında bir etobur bitkisi olan Güneş Gülleri hem etkileyici görüntüsü hem de acımasızlığıyla herkesi şaşırtmaktadır. Yapraklarındaki sıvı sayesinde böcek, kelebek hatta küçük fareleri bile yiyebilen bu bitki üzerine yiyebileceği bir şey konduğu zaman, sıvı salgılamakta ve canlı yapraklara yapışarak onları öldürmektedir. Eğer hayvanlar kaçmak için çaba gösterirse, sıvı bu sefer daha yoğun bir şekilde salgılanmakta ve en sonunda dokunaçlar, avının üzerine doğru gelerek içeri doğru bastırmaktadır. Böylesine güzel ve küçük bir bitkinin bu kadar acımasız olması sizce de şaşırtıcı değil mi?

3. Suibrikleri

3.gif

Suibrikleri de etobur bitkilerdir. Hareket etmeden avlarının ayaklarına gelmesini bekleyen su ibriklerinin yaprakları birleşerek uzunluğu 35 ile 50 cm arasında ibrik biçiminde bir yapı oluşturmaktadırlar. İçinde 1 litreye yakın sıvı biriken ibriğin ağzı içe doğru kıvrık, üstü de kaygan maddeyle kaplıdır ve içindeki balözünün kokusu ve ibriğin canlı rengi böcekleri içerisine çekmektedir. İbriğin uç kısmındaki kaygan yapı ise böceklerin içeriye düşmesini ve bitki tarafından sindirilmesini sağlamaktadır.

4. Yağ Çanağı

Etobur bitkilerden olan yağ çanağı bitkisi yapışkan ve kaygan yüzeyli yapraklarıyla üzerlerine konan böcekleri ipliksi bir salgının içine almaktadır. Bu salgının içinde bulunan protaz, lipaz ve asit fosfataz gibi enzimler böceği parçalayarak, böceğin sindirilmesini sağlamaktadırlar.  Karşıdan güzel ve masum gibi görünen bu bitki aslında hiç de o kadar masum değildir.

5. Ceset Çiçeği

Dünyadaki en büyük ve en kötü kokulu bitkilerden biri olan Ceset Çiçeği her ne kadar biz insanlara göre kötü bir kokuya sahip olsa da sinekler pek de bizimle aynı fikirde değiller. Fincan şeklindeki bitkiyle karşılaşan böcekler ve sinekler kendilerine göre nefis kokunun kaynağını aramaya başlamakta ve çiçeğin içerisine girmekteler. Daha sonra çiçeğin içerisinde yumurtalarını bırakmak için yer arayan böcekler maalesef tuzağa düşmüş oluyorlar ve bitki tarafından sindiriliyorlar.

6. Drosera

6.gif

6i.gif

Hem aktif hem de pasif özellikteki Drosera bitkisi, yapışkan yapraklarına konan böcekleri daha sonra bu yaprakla sarmalayarak, içerisine hazmetmekteler. Aynı zamanda yapışkan yapraklara sahip olan Drosera, uçları yapışkan ve kırmızı bir tür pigment içeren uzun ve kısa tüyleriyle aktif olarak avlanırlar. Yaprağın ortasında bulunan kısa tüylere dokunan böcek, bu sinyalin uzun tüylere iletilmesiyle tuzağa düşmüş olur.

7. Heliamphora

Heliamphora adındaki bu etçil bitki de tüp şeklindeki kapanlarının içerisine düşen böcekleri, sinekleri kapanın içerisindeki sindirim enzimleriyle yer. Yani kısaca yine böcekler için cezbedici bir aromaya sahip bu sıvıdan içmek için bitkinin içine doğru ilerleyen böcekler, kapanın içindeki suya düşerler ama bir daha dışarı çıkamazlar.

8. Kobra Zambağı

Kaliforniya Sürahisi olarak da bilinen Kobra Zambağı topraktan ihtiyaç duyduğu besin maddelerini alamadığı için tuzak kurduğu böceklerden beslenebilecek bir yol geliştirmiştir.Bu etçil bitkinin yaprakları arasında böcekleri kendine çeken ve sarhoş edici bir madde bulunur. İçeriye giren böcekler ise tüpün içinde yer alan küçük tüyler tarafından sıkıştırılır ve bu sayede avın kaçması neredeyse imkansız hale gelir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
1
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Harika Harika
1
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds