Gerçek Amacını Bilmeden Kullandığımız 12 Ürün


Günlük hayatımızda birçok şey kullanırız ve bunların çoğu zaman ne için üretildiğini veya ne işe yaradığını tam olarak bilmeyiz, merak etmeyiz. Ya Meraktan sizin için birçoğunuzun bilmediği 12 şeyin gerçek amacını açıklayacak.

 

 

12- Meyve Etiketleri

1-74

Etiketler genellikle meyvenin yetiştiği ülkeyi ve markayı belirtmektedir. Üzerindeki sayılar ise oldukça ilginç şeyleri göstermektedir. Mesela sayı 4 haneli ise ve ilk sayı 4 ise, bu meyvelerin ilaçlandığı; eğer sayı 5 haneli ve ilk sayı 9 ise, meyvenin organik olarak yetiştirildiğini; son olarak sayı 5 haneli ve ilk sayı 8 ise, meyvenin genetiğinin değiştirildiğini göstermektedir.

11- Donut Deliği

2-69

Günümüzde her yerde bulabileceğimiz donutlar geçmişte sadece modern şehirlerde, lüks pastanelerde satılmaktaydı. Peki ortasındaki deliğin ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü? Geçmişte fırınlar günümüzdekiler kadar gelişmiş olmadığı için donutun her tarafı eşit pişmiyordu. Bu sebeple fırıncılar ortasını delik bırakarak donutu eşit şekilde pişirmeye çalışmışlardır.

10- Frit Bandı Ve Noktalar

3-70

Frit, ön cam kenarları boyunca uzanan siyah bir banttır ve çeşitli görevleri vardır. Öncelikle, camı yerinde tutan üretan dolgusunu ultraviyole ışınlarından korur. İkincisi, camın kenarları boyunca biriken kiri gizler. Noktalar ise siyah frit bandından şeffaf cama görsel olarak hoş bir geçiş sağlarlar. Ayrıca, ön cam üretiminde daha eşit sıcaklık dağılımını oluşturmaktadırlar.

9- Güneş Gözlükleri

4-70

Güneş gözlükleri isminden de anlaşılacağı üzere gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından korumaktadır. Ancak hepsi bu kadar değil. Güneş gözlükleri karlı ve soğuk ülkelerde yaşayan kişilerin gözlerini karın göz kamaştırıcı ışınlarından da korumaktadır. Aynı zamanda 12. yüzyılda Çinli yargıçlar kendi duygularını tanıklardan gizlemek için gözlükleri kullanmışladır.

8- Defter Kenar Boşlukları

5-66

Bu boşluklar öğretmenlerin öğrencilere verdikleri notları yazmaları için ayrılmadı. Gerçek şu ki, geçmişteki kitaplar genellikle kağıdı kemirmeyi seven fareler ve sıçanlara kurban gitmekteydi. Bunu önlemek için kağıdın zarar görme ihtimalinin en fazla olduğu kenarlarda boş alan bırakılmaya başlanılmıştır.

7- Golf Topları Üzerindeki Oyuklar

6-64

İlk golf topunun üzerinde oyuk yoktur. Ancak zamanla, golf oyuncuları deneme yanılma ile en iyi özelliklere sahip topların eski, kabarık ve kırık olduğunu fark ettiler. Böylece yıllarca aynı eski topları kullanmaya devam ettiler. Bu eğilimi fark eden üreticiler ise yapay olarak eskimiş oyukları olan toplar üretmeye başladılar.

6- Yarım Kuşak

7-60

Bu küçük kumaş ya da deri parçası pek çok kabanın ve ceketin arkasında görülebilir. Yarım kuşak, yüzyıllar önce askeri paltolarda kullanılmıştır. O zamanlar, büyük paltolar çok genişti ve terziler tarafından düzeltilmesi, yarım kuşakların eklenmesi gerekmekteydi. Geceleri, askerler paltolarını battaniye olarak kullandıkları için hemen yarım kusağı çözüp paltoları battaniye haline getirmekteydiler. Zaman değişti, ancak yarım kuşak halen daha kullanılmaya devam ediliyor.

5- Asma Kilitlerdeki Delikler

8-63

Bu boşluğun birden fazla amacı vardır. İlk olarak, kilidi nem birikiminden korur çünkü kilit nemlenirse, mekanizma hızla paslanır. İkincisi, kışın bu delik kilidin donmasını engeller. Ayrıca kilit bir süre sonra zor açılmaya başlarsa, bu deliğin içerisine biraz motor yağı dökerek kilidi eski haline çevirebilirsiniz.

4- Kulaklık Jaklarındaki Şeritler

9-52

Kulaklık jaklarının üzerinde 2 veya 3 şerit bulunduğunu çoğunuz fark etmişsinizdir. Bunlar sadece süs için yapılmamışlardır. Bu şeritler sayesinde iki kulağımızda aynı anda aynı sesleri duymaktadır.

3- Paraların Kenarlarındaki Şeritler

10-51

Her dönemde olduğu gibi 16. yüzyıldada düzenbazlar bulunmaktaydı ve bu düzenbazlar metal paraların kenarlarını kazıyarak az da olsa çıkardıkları değerli metali biriktirip parayıda kullanıyorlardı. Bunu önlemek isteyen yetkililer paraları tırtıklı şekilde üretmeye başladılar.

2- Manikür

11-46

Eminiz çoğunuz tırnaklarınızın etrafını saran deriyi fark etmişsinizdir. Birçok kişi güzel görünmek için bu deriden belli aralıklarla keserek kurtulmaktadır. Ancak bu çok yanlıştır. Çünkü kesilen deri sonrasında bu alan açık ve korunmasız kalacaktır. Bakteriler ve mantarlar kolayca cildin içerisine sızacak ve mikrop kapmanıza neden olacaktır. Manikür yaptırmak sizin için güzel görünmenin bir yoluysa lütfen bir kez daha düşünün çünkü oldukça tehlikeli bir şey.

1- R- Sembolü

12-42

Hiç bazı markalarında yanında bulunan R harfini merak ettiniz mi? Bunun oldukça basit ve anlaşılabilir bir anlamı var. R harfi markanın resmi olarak ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi'ne kayıtlı olduğu anlamına gelmektedir. Temel olarak, bu kayıt ticari marka sahibine ürünlerini yalnızca ® kullanma hakkını değil aynı zamanda markayı ihlal etmeye çalışan herkesi dava etme hakkını da verir.

Bonus : Maket bıçağı düşündüğünüzden daha karmaşık bir yapıya sahip.

13-37

Maket bıçağınız artık kesmiyorsa arkadaki belirtilen kısmı çıkarın ve maket bıçağınızı işaretli olan yerden kesin. Daha sonra çıkardığınız parçaları yerine tekrardan takıp yeni uçlu maket bıçağınızı kullanabilirsiniz.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
5
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Trend Trend
2
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds