Golden Nadir Görülen Yavrular Doğurdu, Sadece 3’ünün Şimdiye Kadar Var Olduğu Biliniyordu


Bugün İskoçya’da yaşayan ”orman köpek” ve onun dünyada nadir görülen yavrusunun hikayesine göz atacağız.

İlk doğumunda 5 tane köpek yavrusu dünyaya getirmiş ve bu yavrularını çok iyi annelik yapmış olan Rio adındaki bu köpek ikinci hamileliğinde ilk doğumuna oranla çok daha fazla yavru bekliyormuş. İskoçya'da yaşayan Louise adlı bir kadının sahiplendiği Golden Retriever cinsi bu köpeğin veterinerlere göre dokuz tane yavrusu olması bekleniyordu. Genellikle bu cins köpekler 4 ve 12 arasında yavru doğurabildikleri için bu durum Rio için oldukça sağlıklı görünmekteymiş. Rio'nun doğumu tahmin edildiği gibi tam 63 gün sonra beklenildiği gibi gerçekleşiyordu. Bu mutlu köpek saatler sona küçük yavrularına kavuşacaktı. Rio'nun ailesi ona rahat bir doğum imkanı sağlamak için battaniyelerle özel bir bölüm hazırladılar. Bu anı ölümsüzleştirmek isteyen Rio'nun sahibi Louise kamerası ile doğumu hazır bir şekilde bekliyordu. Doğum başladığında Louise bu anları kaydediyordu. Sağlıklı bir doğum geçiren Rio, sekiz erkek bir de dişi Golden Retriever yavrusu dünyaya getirmişti.

Yavru köpekler kör olarak doğarlar ve ilk bir kaç hafta uyumaktan ve yemek yemekten başka hiç bir şey yapmazlar. Hiçbir zaman annelerinin yanından ayrılmazlar. Tüm günü yavrularını besleyerek geçiren Rio annelikte ne kadar iyi olduğunu bir kez daha ortaya koyuyordu. Fakat doğum sırasında köpeğin sahibi Louise hayatının en heyecan verici olaylarından bir tanesi ile karşı karşıya kalmıştı. Tüm dokuz yavruda dünyaya geldikten sonra Louise bu yavrulardan bir tanesinde ilginç bir şey fark etmişti. Diğerleri ile aynı boyda ve aynı kiloda olan bu Golden Retriever yavrusunu diğerlerinden tamamen ayıran bir özellik vardı. Bu köpeğin rengi tıpkı bir ağaç kadar yeşildi. Peki böyle bir renk değişimine ne yol açmış olabilir.

Yeşil doğan bu yavrunun hem annesi hem babası tıpkı diğer Golden Retrieverlar gibi altın rengindeymiş. Bu yavrunun altın rengi değil de yeşil renkte doğmasının nedeni ise doğrum sırasında safra pigmentine sahip olmasıymış. Plasenta da bulunan bu pigmente sahip olan yavru köpek dünyada çok nadir bulunan yeşil renkle dünyaya gelmiş. Eğer dikkatli bir şekilde bakarsanız renginden dolayı '' Orman'' adı verilmiş olan bu yavru köpeğin patilerinin ve kulaklarının diğerlerine göre daha koyu olduğunu görebilirsiniz. Bu da tıpkı tüylerindeki yeşil renk gibi pigment nedeniyle meydana gelmiştir.

Yeşil olarak hayata gelmiş köpeklerin ilki bu köpek değil çok nadir karşılaşılan bu durumla hayata gözlerini açan iki farklı köpek daha kayıtlara geçmiş. Bundan iki sene önce İspanya'nın Valladolid kentinde doğum yapan bir köpek bir değil tam iki tane yeşil köpek doğurmuş. Köpeğin sahibi olan kadın bu yeşil köpeği ilk gördüğünde kirli olduğunu düşünmüş. Daha sonra köpeği yıkamaya karar veren bu kadın yıkandıktan sonra köpeğin renginin hala aynı olduğunu görünce büyük bir şok yaşamış.

Yeşil rengi ile görenleri kendisine hayran bırakan ''Orman Köpeğin'' bu görüntüsü ise zamanla yok olacak. Veterinerlerin yaptığı açıklamaya göre pigmentler bir yıl içinde normale dönecek ve bu yavru köpek de tıpkı kardeşleri ile aynı görünecek.

Köpeklerin doğum öncesi ve doğum sırasında yaşadıkları biribirinden enteresan onlarca hikayelere ve olayla tanık olduk. Sırada hikayede bir köpeğin kendi doğumunda nasıl duygusal ve hassas olduğuna şahit olacaksınız. Bebeklerinin güvenliği için her şeyi düşünen Storie isimli köpeğin duygusal hikayesini sizler için derledik.  
Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan ve hayatlarını hayvanlara adayan Chris ve Mariesa çifti yıllarca barınaktan sahiplendikleri köpeklere kapılarını açıyorlarmış. Her zaman yardıma muhtaç köpeklere yardım kapısı olan bu çiftin evi onlarca enteresan hikayeye ev sahipliği yapmış. Fakat Chris ve Mariesa çiftinin en son sahiplendiği köpek olan Storie adlı pitpull cinsi köpek bu çifte daha önce hiç deneyimlemedikleri bir olay yaşatmış.

Barınakta sahiplenmeyi bekleyen Storie adındaki bu köpek aynı zamanda hamileymiş. Doğurmak için bir kaç günü olan bu köpeği gören Chris ve Mariesa çifti bu köpeği görür görmez sahiplenmeye karar vermişler. Çünkü bir köpeğin barınakta doğum yapması köpeğe ve doğmuş yavrularına zarar verebileceğini fark etmişler. Tıpkı bu çift gibi düşünen hamile köpek Storie'de daha önce hiç görülmemiş bir şekilde doğum günü yaklaşmış olmasına rağmen doğum yapmayı reddediyormuş.
Sevimli köpeği sahiplenen bu çift ilk olarak Storie'yi veterinere götürmüşler. Veterinerler yaptıkları ultrason sonunda bu aileye Storie'nin tam 12 tane yavrusu olacağını söylemişler. Ultrason sonrası Chris ve Mariesa çifti yeni sahiplendikleri bu köpeğin neden doğum yapmayı reddettiğini işte o an anlamışlar. Barınakta doğum yapmak köpekler için sakıncalı olsa da aynı anda 12 yavru dünyaya getirmek, köpekler için en sakıncalı durumlardan bir tanesidir. Bu durum üzerine Chris ve Mariesa, Storie'yi sahiplenip hemen eve götürmeleri gerektiğine karar vermişler. Çünkü bu zavallı köpek tek başına 12 yavrusunu birden doğuramaz ve onlara yeterli ilgiyi tek başına gösteremezdi.
Bunun üzerine harekete geçen Chris ve Mariesa kendi evlerinde Storie ve doğacak olan 12 yavrusu için güvenli ve huzurlu bir yer ayarladılar.  Bu ana dek doğum yapmayı reddeden Storie bu güvenli yerde doğum yaparak dünyaya 12 sevimli yavru getirdi. Halinden oldukça mutlu görünen Storie, günler boyunca yeni doğmuş yavrularını emzirdi ve onların başından bir saniye bile ayrılmadı. Tüm bu zamanda Chies ve Mariesa bu köpeklerin başında durdular ve ne ihtiyaçları varsa çekinmeden karşıladılar.
İlk bir kaç haftayı uyuyarak ve yemek yiyerek geçiren yavrular bir süre sonra toparlanmaya ve hareket etmeye başladılar. Chris ve Mariesa'nın evinde daha önce görülmemiş bir şekilde 13 köpek oynayıp zıplıyordu. Her ne kadar 13 köpeğe bakmak çok zor olsa da tüm bu süre zarfında bu çift bir kez bile bu durumdan şikayet etmemişler.
Ancak ilerleyen günlerde artık iyice büyüyen bu yavrulara yeni ev ve sahip bulmanın vakti gelmiş. Daha önce de kullandıkları güvenilir bir siteye ilan veren bu çift teker teker yavruları sahiplendirmeye başlamışlar. Tabii ki de Chirs ve Mariera için yavrulardan ayrılmak hiç de kolay olmamış. Yaptıkları bu iyiliklerle onlarca köpeğin mutlu büyümesini sağlayan bu çift insanlarla köpekler arasındaki en güzel dostluklardan bir tanesinin örneğini tüm dünyaya sunmuşlar.

Peki ya sahiplendiğiniz sevimli yavru köpeğin gerçekte köpek olmadığını fark etseydiniz nasıl davranırdınız? Gelin Çin'de yaşanan bu sıra dışı duruma birlikte bakalım.
2013 yılında gerçekleşen bu olayda Çin'in Yunan eyaletinde yaşayan Wang Kaiyu adındaki bir adam Vietnamlı birisinden Tibet Mastifi ırkı iki köpek sahiplenmiş. Fakat kısa süre içinde bu sözde köpeklerin ilki ayak üzerinde yürümeye başlaması ile bu adam şüpheye düşmeye başlamış. Her gün üç kova erişte ve bir kutu meyve ile beslenen bu hayvanlar ayrıca kimi zaman karınlarını doyurmak için diğer hayvanları avlamaya başlamışlar.

Bunun yanı sıra hayvanların kafalarının büyümesi ve cüsselerinin akıl almaz bir şekilde büyümesi tüm aile bireylerini korkutmaya başlamış. Bu sıra dışı olay silsilesi üzerine eve gelen veterinerler köpek sanılan bu iki hayvanın aslında Asya Siyah Ayısı olduğunu söylemişler. Bu gerçeği öğrendikten sonra tüm aile bireyleri büyük bir şok yaşamış.
Nesli tükenmekte olan bir ayı ırkına mensup bu ayılar hemen Çin'deki Yaban Hayatı Kurtarma Merkezi'nin koruması altına alınmış. Aile ise 2 yıl boyunca köpek sandıkları evcil hayvanlarının ayı çıkması ile uzun yıllar unutulmayacak bir deneyim yaşamışlar. Peki siz böyle bir durumla karşılaşsaydınız nasıl bir tepki verirdiniz?
Yeşil doğan orman köpek ve yavrularına gösterdiği şefkatle gözleri dolduran Storie köpeğin hikayelerini izledik.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
1
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
4
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds