Hayvanlar Ve İnsanlardan Çıkartılan 6 Pahalı Sıvı


Bugün sizlere dünyanın en pahalı sıvılarından bahsedeceğiz. Muhtemelen aklınıza pahalı sıvı denilince altın suyu, alkol gibi şeyler geliyordur. Ancak birazdan bahsedeceğimiz pahalı sıvılar sizi ters köşe yapacak. İşte karşınızda hayvanlardan elde edilen en pahalı sıvılar.

1. Eşek Sütü

Listemizin ilk sırasında altın gibi kıymetli eşek sütü var. Siroz, kemik erimesi, astım ve bronşiti iyileştirip, anti-bakteriyel etkisiyle bağışıklık sistemini güçlendirdiği düşünülen eşek sütü adeta karaborsa gibi. Litresi şimdilerden 150 liradan satılıyor. Ancak her isteyen, her parası olan eşek sütünü hemen alamıyor. Sütü alabilmek için çok önceden randevu alıp, sıraya girmeniz gerekiyor. Eşek sütü alımının bu kadar zor olmasının nedeni ise yılda sadece 4 ay süt veriyor olması. Ülkemizde Muğla bölgesinde yetiştirilen ve satılan eşek sütlerinin en çok sabunu rağbet görüyor. Peki siz daha önce hiç eşek sütü içmiş, sabununu kullanmış mıydınız?

2. İnsan Kanı

İnsan kanının dünyanın en pahalı sıvıları arasında yer alacağını beklemiyordunuz herhalde. Bir insanın vücudunda yaklaşık 5 litre bulunan kan, vücut ağırlığının yaklaşık %7 veya 8'ini oluşturmakta. İnsan eliyle yapılması mümkün olmayan ve doğal olarak herkeste bulunan kanı, bu kadar pahalı ve değerli kılan hayati önem taşıyor olması. Damarlarımızda gezinen bu değerli sıvının bağış fiyatları ülkelere göre değişiklik gösteriyor. Ortalama bir fiyat verecek olursak litresi 400 dolar diyebiliriz. Ancak, kan bankalarından ihtiyaç duyulan kanı bulamayanlar çok daha fazla ücret ödeyerek verici bulmaya çalışıyor. Ülkemizde ise Kızılay’a ve hastanelere, dünyanın en pahalı sıvılarından biri olan kanı, bağış yaparak hayat kurtarabilirsiniz.

3. İnsülin

Sırada litresi 2.500 dolardan satılan insülin sıvısı var. İnsülün, pankreastaki beta hücreleri tarafından üretiliyor ve dünyanın en değerli sıvıları arasında yer alıyor. Kan, iskelet kasları ve yağ dokudan absorbe edilen insulin, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını düzenliyor. Enerji olarak kullanılmasından daha çok kiloya ve farklı hastalıklara sebep olabiliyor. Ayrıca Diabet mellitus gibi metabolik bozukluklarda insulin karaciğerden destekleniyor. Son olarak günümüzde insülin maliyetini düşürecek konular üzerinde araştırmalar yapılıyor.

4. Kral Kobra Zehiri

Bir yılan zehri bu kadar pahalı mı olur diye düşünmeyin. Çünkü kral kobralardan elde edilen zehir dünyanın en pahalı ikinci sıvısı. Bu sıvıyı bu kadar pahalı yapan şey ise dünyanın en tehlikeli ve bulunması güç olan bir yılanda bulunması. Ölümlere sebep olabilecek ciddi bir zehir olan kral kobra zehri, bulanık görme, vertigo, sersemlik, uyku hali ve baş dönmesi gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Bu yılan, genellikle insanlarla karşı karşıya gelmekten kaçınıyor ve bunu önlemek için elinden geleni yapıyor. Çünkü böyle bir durumda insanlar zehrin özünü çıkarmak için yılanı avlıyor. Bazı ağrıların tedavisinde veya afrodizyak olarak da kullanılan kral kobra zehrinin dünya çapında bir piyasası mevcut ve litresi tam 40 bin dolar.

5. Akrep Zehiri

Sırada dünyanın en pahalı sıvısı olarak kabul edilen akrep zehiri var. 8 bacaklı akrebin avını yakalamak, etkisiz hale getirmek için kullandığı bir çift pedipalpi ve sonunda zehirli iğne bulunan dar segmentli bir kuyruğu vardır. Akrepler bu zehri, avını sakatlamak, etkisiz hale getirmek ve diğer avcılara karşı kendilerini savunma amacıyla kullanıyor. Akrep türlerinden ise sadece 25 tanesinin zehri ölümlere yol açmakta. Bu zehirlerin yararlı olduğu durumlar da mevcut. Bağırsak iltihabı, multiple skleroz ve romatoid arthrit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Hem yararlı, hem de ciddi şekilde zararlı olan bu zehrin 1 litrelik fiyatı ise 10 milyon dolar.

6. At Nalı Yengeci Kanı

Listemizin son sırasında at nalı yengeci kanı var. Bu yengeç kanının mucizevi özellikleri saymakla bitmiyor. Elbette bu özellikler bu sıvının pahalı olmasına neden olmuş. İlk olarak bu hayvanların kanının en ilginç tarafı, tabii ki mavi rengidir. Bu renk, bakır temelli hemosiyanin içermesinden ötürüdür. Bir diğer özelliği ise şaşırtıcı şekilde antibakteriyel özelliklere sahip bir kan olmasıdır. Bu yüzden maalesef her yıl, yarım milyon at nalı yengeci yakalanır ve benzersiz bir biyomedikal teknoloji yaratmak için canlı olarak kanatılır. Ne yazık ki bu aşırı avlanma türün soyunu tehlikeye atmıştır. Litresi 15.000 dolara satılan bu kanın alınması, türün tehlikeye sokulması için yeterli bir sebep olarak görülmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
1
Komik
Korkutucu Korkutucu
2
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
4
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
7
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds