Her Gün Kullandığımız Ürünlerin Bilmediğiniz Şaşırtıcı Sırları


Günlük hayatımızda işlerimizi halletmek için birçok şey kullanırız ancak kullandığımız bu şeylerin tam olarak ne işe yaradığını veya farklı kullanım alanlarını bilmeyiz. Gelin birlikte muhtemelen birçok kişinin bilmediği ürünlerin şaşırtıcı sırlarına bakalım.

Maket Bıçağı

Maket bıçaklarının bıçak kısmında yatay şekilde çok sayıda izler bulunmaktadır. Peki bu şeritlerin ne anlama geldiklerini biliyor musunuz? Bu şeritler maket bıcağınızın uzun ömürlü olduğunu göstermektedir. Eğer bıçak kesmez hale geldiyse, şeritten bıçağı kırarsanız bıçağınız yenilenecek ve eskisi gibi kesmeye devam edecektir.

Dikiz Aynası

Peki hiç arabalarda kullandığınız dikiz aynasının ne işe yaradığını merak ettiniz mi? Dikiz aynasının sol kenarındaki sensör arkadan gelen ışığı algılar ve güçlü ışığı keser. Böylelikle özellikle geceleri parlayan ışığı otomatik kesmesiyle sürücülerde göz kamışmasını engeller.

Heinz Soslarının Üzerindeki Numaralar

Heinz soslarının küçük boylarının sağ üst köşelerinde numaralar yazmaktadır. Her birinde farklı olan bu numaralar sosların hangi üretim bantında üretildiğini göstermektedir.

Renkli Diş Macunları

Peki hiç diş macunlarında neden beyaz, kırmızı ve mavi renkli şeritlerin olduğunu merak ettiniz mi? Bu 3 renk içerisinde farklı maddelerin olduğunu ve her bir rengin farklı amacının olduğunu göstermektedir. Örneğin beyaz renk florür içermekte ve dişleri beyazlatmak amaçlıdır, mavi renk ise anti mikrop özellikli ve nefesi ferahlatmak, ağız kokusunu engellemek amaçlıdır. Son olarak kırmızı renk ise diş etlerine faydalı materyallerden oluşmaktadır.

Kitaplardaki Boş Sayfalar

Eminiz birçoğunuz kitaplardaki boş sayfaları fark etmişsinizdir. Peki bu boş sayfalar ne içindir? Kitaplar genellikle küçük kağıtlardan ziyade büyük kağıt yapraklarına basılmaktadır. Bu nedenle, bu büyük sayfaları dolduracak kimi zaman içerik olmamakta ve sayfalarda boş kalmaktadır. Ve çoğunlukla yayıncılar okuyucuların kafa karışıklığı yaşamamaları için bu sayfaların başına notlar yazmaktadırlar.

Kozmetik Ürünlerdeki Açık Kutu Simgesi

Tüm kozmetik ürünlerinin ambalajlarında yer alan açık kutular ürünün açıldıktan sonra ne kadar kullanılması gerektiğini göstermektedir. M harfi ise ingilizce ay anlamına gelmektedir. Örneğin 12m yazıyorsa ürünü 12 ay kullanmanız gereklidir.

Kral'ı Kim Öldürdü?

İskambil kartlarında Kalpler Kralı oldukça garip bir biçimde tasvir edilmiştir. Bıyığı olmayan tek kral olan kalp kralın aynı zamanda başının içinde de kılıç bulunmaktadır. Bunun böyle olmasını ise tarihçiler şu şekilde anlatmaktadırlar : Kalpler Kralı Spohokles'in kurgusal bir karakteri olan Ajax'dır, Kalpler Kraliçesi ise dünyanın en güzel kadını Helen'dir. Ajax Helene çok aşıktır ancak Helen onu reddedince kendini kılıcıyla bıçaklayarak intihar etmiştir. Bu kartta onu temsil etmektedir.

Tramvaylardaki Gizemli Zikzak

Bir tramvay hattına yakından bakarsanız, kontak tellerinin düz bir çizgiyle gitmek yerine ileri geri zikzaklandığını göreceksiniz. Bunun sebebi ise her tramvayın tepesinde olan pantografların eşit şekilde aşınmasını sağlamaktır.

Madeni Para

Her dönemde olduğu gibi 16. yüzyıldada düzenbazlar bulunmaktaydı ve bu düzenbazlar metal paraların kenarlarını kazıyarak az da olsa çıkardıkları değerli metali biriktirip parayıda kullanıyorlardı. Bunu önlemek isteyen yetkililer paraları tırtıklı şekilde üretmeye başlamışlardır.

Marlboro

Marlboro, Philip Morris tarafından yaratılan bir sigara markasıdır. Günümüzde de Dünya'nın en çok satan sigara markalarından biridir. Bu popüler sigaranın kutusunda ise mısır piramiti bulunmakta altında ise tapınak şövalyeleri yer almaktadır. Sigaranın kapağı açılınca ise mısır piramidinin tepesi kalkmaktadır. Acaba Philip Morris bu paket tasarımıyla bizlere bir şey mi ima etmek istemiş?Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
4
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds