İmkansız İnişler Gerektiren 9 Tehlikeli Havalimanı


Bugün sizlere dünya üzerindeki en tehlikeli ve korkutucu havaalanlarını derledik. İnmesi ve kalması kesinlikle büyük cesaret isteyen bu havalimanlarına gelin yakından bakalım.

1. Toncontin Havaalanı, Honduras

Kısa bir pis olması ve dağlar yüzünden pilotların tek bir açıdan iniş ve kalkış yapabilmesi bu havalimanını en tehlikeliler arasında sokmayı başarıyor. Pilotların bu pistte iniş esnasında aniden 45 derecelik bir dönüş yapması ve yüksekliğini çok hızlı bir şekilde düşürmesi gerekiyor. Bu durumu yaşayan bir çok yolcunun kustuğu ve hastalandığı bilinirken, bu yolculara göre bu havalimanına yaptıkları iniş hayatlarının en korkunç deneyimlerinden bir tanesi olmuştur.

2. Courchevel (Kurşevel), Altiport, Fransa

Courchevel şehri, Fransız Alpleri'nde yer alıyor ve dünyanın en geniş kayak alanı olma özelliğine sahip. Bu şehirde bulunan uçak pistinin uzunluğu  ise yalnızca 525 metre. Bu kadar kısa bir alanda pilotların iniş ve kalkış hızlarını çok iyi ayarlaması gerekiyor. Peki bu kadar tehlikeli bir havaalanına kimler iniş yapıyor? Özel uçaklar, helikopterler, tecrübeli pilotlara sahip zengin kayak sevdalıları.

3. Madeira Havaalanı, Portekiz

Portekiz'deki Madeira Havaalanı pistinin çok kısa olması nedeniyle 1977 yılında yaşanan bir kaza sonucu 131 kişi hayatını kaybetmiş. Bu kaza sonrasında pistin, birkaç kolon daha eklenerek uzatılmasına karar verilmiş. Avrupa’nın en zorlu havaalanı olarak ün yapmış Madeira Havaalanı’na iniş yapan pilotların, dağ sırası ve okyanus arasında kalan çizgiyi takip etmeleri ve piste iniş yaparken rüzgarın etkisiyle Atlantik’e savrulmamak için son anda sağa dönmeleri gerekiyor.

4. Gustav III Havaalanı / St. Barthelemy, Fransız Antilleri

''Saint Barthelemy '' olarak da bilinen Gustav 3 havalimanı, Karayip adası Saint Barthelemy'nin St jean köyünde yer alıyor. Fransa'nn deniz aşırı topraklarında bulunan Gustav havaalanı, oldukça kısa bir piste sahip. Pilotun zamanında durması çok önemli, yoksa uçakların bir çok kez pist sonundaki St. Jean plajına girdikleri biliniyor.

5. Bert Mooney Havaalanı, Montana

Yellowstone ve Glacier Ulusal Parkları arasında bulunan bu havaalanı, kontrol kulesine sahip olmadığı ve pilotların iniş sırasında sayısız engeli aşmaları gerektiği için tehlikeli havaalanları arasında yer almaktadır.

6. Kansai Uluslararası Havalimanı, Japonya

Kansai Uluslararası Havalimanı dünyada deniz doldurularak inşa edilen az sayıdaki havalimanlarından bir tanesidir. Bu özelliği ve özellikle tamamen denizle çevrili olması dünyanın en tehlikeli havalimanları listesinde bu havalimanı en başlara yerleştirmektedir.

7. Futenma Mcas Havaalanı, Japonya

Japonyan'nın Okinawa şehrinde hizmet veren bu havalimanı, Deniz Piyadeleri tarafından dünyanın en tehlikeli havaalanı seçilmiştir.  Havalimanın yakınında 156 okul, hastane ve 3000 kişinin yaşadığı bir şehir olsa da pilotların bu havalimanına stratejik konum gereği iniş yapması zorunlu kılınmıştır. Ancak yakın zamanda bu havalimanının tüm bu sıkıntılardan dolayı kapatılması bekleniyor.

8. Barra Havaalanı, İskoçya

Dünyanın ilk ticari kumsal havalimanı olma özelliği taşıyan Bara Havalimanı, çok uzaktan dahi görülebilen tabelalarla belirlenmiş 3 adet piste sahiptir. Peki bu havaimanının tehlikeli yapan şey ne ? Bu havalimanının yer aldığı Barra Adası, yeryüzünün el ilgi çekici doğa olaylarından bir tanesi olan ev sahipliği yapıyor.  Gelgitler! Gelgitler günde iki kez havalimanının pistlerini kaplıyor ve inişi neredeyse imkansız hale getiriyor.  Çoğu zaman okyanusa iniyormuş hissi veren pistlere inen pilotlar, suları yararak ilerliyor ve sert zeminin etkisi ile yavaşlıyor. Burada kazalara sebebiyet veren en büyük sıkıntı ise, kum zeminin iniş takımlarının içine batacak kadar çamur olması.

9. Lukla Havaalanı, Nepal

Everest ana kampının hemen altında yer alan Lukal havalimanı, dünyanın en ağır hava ve coğrafi koşulları altında konuşlandırılmıştır. 450 metrelik uzunluğuyla oldukça kısa ve eğimli bir pist olan Lukla Havaalanı aynı zamanda rüzgar, türbülans, sis ve tek yönden iniş ve kalkış yapma zorunluluğu ile bir çok pilotlar için en tehlikeli hava alanı seçilmiştir. Tüm bu zorlukların yanı sıra, coğrafi özellikler havaalanına navigasyon sistemi kurulmasına da izin vermiyor. Bir çok kazanın yaşandığı havalimanında güvenlik önlemleri de her zaman zayıf kalmıştır.
Peki siz dünyanın en tehlikeli havaalanlarına uçmak ister miydiniz? Eğer bu havalimanlarına uçacak kadar cesaretiniz varsa bize yorumlar kısmından yazmayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Güzeli Olmak İçin Uğraşmış 7 Tuhaf Kadın başlıklı makalemizde barbie, kadın ve model hakkında bilgiler verilmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
1
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
5
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
1
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.