Kamera Kaydı Olmasa İnanamayacağınız 11 Devasa Gemi


Bugün sizlere insanlık tarihinin en sıra dışı 11 gemisinden bahsedeceğiz. 

1. Sea Shadow :

Amerika Birleşik Devletleri Askeri Donanması tarafından 1985'de geliştirilen ve radara yakalanmayan ''hayalet gemi'' olarak tanınan bu gemi tıpkı bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi duran görüntüsü ile görenleri kendisine hayran bırakıyor. Fakat görenlerin hayran kaldığı bu geminin kaderi pek de beklenen gibi olmamış. Geçtiğimiz günlerde çıkan haberler göre Amerikan Donanması bu gemiyi elden çıkarmaya karar vermiş. 563 ton ağırlığında ,50 metre uzunluğunda ve 21 metre genişliğinde olan bu devasa geminin yapımı ise tamı tamına 220 milyon dolara mal olmuştur.

2. USS Gerald R. Ford :

Dünyanın en gelişmiş savaş gemisini görmeye hazır mısınız? 2013 yılında yapımına başlanan 13 milyar dolarlık uçak gemisi, bundan 3 yıl önce denize indirilmiş.  Dünyanın en pahalı uçak gemisi olan bu aracın özellikleri ise saymakla bitmiyor. USS Gerald R. Ford, iki adet Bechtel A1B nükleer reaktöründen güç alıyor. Bu reaktörler toplamda 600MW enerji üretebilme kapasitesindeler. 4500 kişinin rahatlıkla sığabildiği bu geminin ağırlığı ise 90 bin ton. İçerisinde 75 adet her ana uçuşa hazır uçağın hazır beklediği bu devasa geminin içinde aynı zamanda ağır makineli silahlar ve toplar da mevcut. Geminin diğer bir önemli özelliği lazer silahı. Yakıcı ve elektronik sistemleri tahrip edici lazer silahlar, tek atışta 10MW enerji harcıyor ve sadece bir kaç dolara mal oluyor. Bu açıdan USS Gerald R. Ford, hücum gücü ve kapasitesi çok yüksek bir uçak gemisi olarak öne çıkıyor.

3. Seabreacher :

Karşınızda ilhamını deniz canlılarından almış olan son günlerin dikkat çeken deniz aracı SeaBreacher yer alıyor. SeaBreacher, X-Y-Z adlı üç farklı modelle karşımıza çıkıyor. Bu modeller köpek balığı, yunus ve katil balina olarak üçe ayrılıyor. Son teknoloji donanımların kullanıldığı dalış makinesi kullanıcılara keyifli dakikalar yaşatmayı hedefliyor. Çalışma prensibi olarak temelde denizaltına dayanan bu araç, yeni gelişen teknoloji sayesinde farklı seçenekler sunan dalış makinesine dönüşmüş. 260 Hp süperşarjlı motoru sayesinde su üzerindeyken 80 kilometre hıza ulaşırken su altında ise maksimum 40 kilometre hızla hareket edebilmektedir. Bu geminin köpek balığı olarak tasarlanmasının bir başka nedeni ise bir nevi mecburiyetten dolayı ortaya çıkmış. Bu dalış aracının yüksek miktarda hava alıp bunu dışarı atması gerekiyor. Bunu da aracın solungaçlarını kullanarak yapıyor. Performans olarak savaş jetlerine benzer bir manevraya sahip olan bu araç 360 derecelik performansı ile dönüşleri çok rahat bir şekilde alabiliyor.

4. Planet Solar Gemisi :

Dünyanın en büyük Güneş Enerjisi ile çalışan gemisi olan ''Planet Solar'' güneş enerjisini okyanuslara taşıyor. Hedefleri amacında dünyayı tam tur gezmek olan bu gemi Yeni Zelandalı Craig Looms tarafından tasarlanmış.  31 metre uzunluğunda, 15 metre genişliğinde ve 7,5 metre yüksekliğinde olan gemi, başta Alman girişimci Immo Ströher olmak üzere bir çok sponsordan büyük destekler almış. Proje kapsamında tam 3 adet IPC kullanılmış. Bunlardan biri geminin kontrolünü diğeri ise enerjisi sistemini çalıştırmak için yerleştirilmiş.

5. MY Ady Gil :

Batman'in kullandığı BatMobile'den esinlenilerek geliştirilen deniz aracı ''Andy Gil'' son yılların en çevreci deniz araçlarından bir tanesi olarak bilinmekte. ''Dalga Delen'' olarak da tanınan deniz aracı, su altında 7 metreye kadar dalabiliyor. Bunun yanı sıra gem, dünya çevresini yüzde yüz yenilenebilir yakıtla, hiç karbon ayak izi bırakmadan dolaşmayı başarmıştır. 1.5 milyon dolarlık maliyeti ile dünyanın en pahalı gemilerinden bir tanesi olan bu canavar, saatte 50 deniz mili hıza ulaşabiliyor.  

6. Solar Impact Yacht :

Yukarıda görmüş olduğunuz tasarım harikası yatın diğerlerinden ayrılan  bir özelliği bulunuyor. Bu yatla hiç yakıt harcamadan dünyayı gezmek mümkün. Çatısı tamamen güneş panelleri ile kaplı olan bu tekne gerektiğinde hiç yakıt kullanmadan okyanuslarda seyahat edebiliyor. 70 tonluk alüminyum gövdesi ve tepesindeki 300 metrelik güneş paneli ile dikkat çeken bu yat aynı zamanda 1.000 kW gücünde, bu da yaklaşık olarak 1341 beygirlik bir motor performansına denk gelmekte. Elektrik motorunun maksimum hızı ise saatte 40 kilometre. Peki bulutlu ve kapalı havalarda, güneş enerjisi ile çalışan bu yata ne oluyor? Tasarımcılar bunu da düşünmüşler ve hibrit sistemi bu yata inşa etmişler. Bu teknoloji harikası araçta iki adet dizel ile beslenen yedek motor bulunuyor. Yapay zeka teknolojisine sahip olan bu yat, tek bir kişi tarafından kolayca kontrol edilebilecek şekilde geliştirilmiş. Solar Impact aynı zamanda gövdenin altındaki iki torpido biçiminde dalga dengeleyici sayesinde dalgalara karşı da hazırlıklı. Bu dengeleme sistemi yatın sallanmasını maksimum yüzde 90 oranında azaltabilmekte.

7. R / P FLIP :

Gemiler su üzerinde güvenli bir şekilde seyahat etmek için kullanılırken, Amerikan donanması tarafından 50 yıl önce geliştirilen R/P Flip adlı bu gemi sıra dışı özellikleri ile bu kuralı tek başına yıkmakta. Dünyada batması için tasarlanmış gemi olarak tanınan R/P Flip isimli bu gemi, 1962 yılında Marine Physical Laboratuarı tarafından geliştirilen bir okyanus gemisidir. 108 metre uzunluğundaki gemi kısmen batması ve 90 derece geriye doğru meyletmesi için özel olarak geliştirilmiş.
Gemi batırıldığında sadece 17 metrelik kıç bölümü suyun üzerinde duruyor. Gemi döndüğünde su üzerinde kalma yeteneğinin çoğu, yüzey dalgalarının etkisinin altında derinlerdeki su tarafından sağlanıyor. Peki bu gemi neden batırılmak için tasarlanmış sorusunu sorabilirsiniz. Bunun nedeni; dalga yüksekliği, akustik sesler, su sıcaklığı ve meteorolojik gelişmeler üzerinde incelemeler yapmak. Bunun yanı sıra bu sıra dışı geminin diğer bir özelliği ise geminin içinde motor ve diğer itici güçlerin bulunmamasıdır. Bunun nedeni ise motorun araştırmalara parazit oluşturma ihtimalidir.
F/P Flip adındaki bu gemi, motoru olmadığı için açık denizlere römorklar yardımı ile çekilerek götürülüyor ve ardından açık denizde serbestçe sürükleniyor veya bir noktaya demir atıyor. 711 ton ağırlığındaki devasa canavar 11 bilim adamına ve 5 kişilik mürettebata ev sahipliği yapma kapasitesinde.
Gemideki kamaralarda 2 kapı bulunuyor, kamaraların içindeki mobilyalar, yataklar, mutfak, hatta tuvalet bile 90 derece yön değiştirebiliyor.Bu sayede gemi su üzerindeyken veya 90 derece yan dönmüş durumken insanlar hayatlarını normal bir şekilde sürdürebiliyorlar.Geminin tam olarak dönmesi ise 28 dakika sürüyor.

8. TIV MPI Adventure:

2003 yılında yapımı tamamlanan ve dünyanın en büyük deniz aşırı platform gemisi olan bu gemi, üzerindeki altı adet hidrolik kolon vasıtasıyla kendisini deniz seviyesinin üzerine 3 metre ile 46 metre arasında yükseltebiliyor. İki ana vinç ve bir yardımcı vince sahip olan bu gemi 975 metre kargo alanına sahiptir.

9. Mv Blue Marlin :

Aynı anda 22 gemiyi taşıma kapasitesine sahip olan Mv Blue Marlin dünyada gemilerin efendisi olarak bilinmektedir. İsminden de anlaşılacağı üzerinde devasa ölçülere sahip olan bu geminin uzunluğu 217 metreyken, geminin ağırlık taşıma kapasitesi ise 75 bin tondan daha fazladır. Devasa gemileri suya indirilmeden önce farklı ülkeler arasında getirip götürebilen bu gemi görüntüsü ile de dikkatleri üzerinde topluyor.

10. KNOCK NEVİS :

''Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük yüzer aracı'' olarak tanıtılan bu taşıt devasa boyutu ile öne çıkıyor. Boyu 458 metre en ise 49 metreyi bulan bu devasa geminin toplam kapasitesi ise 564 tondur. Daha sonra adı değiştirilerek farklı 3 şirkete satılan bu gemi İran- Irak savaşı sırasında Hürmüz Boğazında savaş uçakları tarafından bombalanmıştır.  En son olarak Norveçli bir firma tarafından satın alınan geminin ismi Knock Nevis olarak değiştirilmiş ve Dubai açıklarında yüzer petrol deposu olarak kullanılmıştır.

11. RAMFORM HYPERION :

Sismik veri üretimi için geliştirilmiş son teknoloji harikası bu gemi; güç, yedekleme ve yoğunluk mottosu ile yola çıkıyor. Karşılıklı olarak yedeklenmiş çift motor odalarına sahip olan bu gemi 6000 kW gücündeki pervaneleri çalıştırmak için toplam 26,4 Megawatt güç üretebilmektedir. PSG firması tarafından geliştirilen ve tasarım olarak devasa ölçekli olan bu gemi günümüzün en büyük sismik veri toplama gemisidir.

Bir önceki yazımız olan Kameralar Çalışmasa Bu 7 Yere İnanmazdınız başlıklı makalemizde doğa, inanılmaz ve yerler hakkında bilgiler verilmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
2
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds