Kameralar Çalışmasa Bu 7 Yere İnanmazdınız


Standart bir şehir veya kasabanın neye benzediğini hepimiz biliyoruz- birbirinin kopyası devasa iş merkezleri, sıkıcı apartmanlar ve dükkanlar. Fakat her yer böyle değil, seninle bu video boyunca çıkacağımız yolculukta dünyanın dört bir yerinden inanılmaz yerleri birlikte keşfedeceğiz.  Hazırsanız cennetten kopmuş birer parça olan bu yerlere doğru yol alalım.

Uçan Gayzer, Nevada, ABD

Çıktığımız bu yolculukta ilk durağımız Amerika Birleşik Devletleri'nin Nevada Eyaleti. Gerçek Amerika rüyasını yaşayabileceğiniz bu yer resmen saklı bir cennet. Canlı renkleri ile dünyadan olduğuna inanamayacağınız bu yer aslında bir yanlışlık sonucu oluşmuş. Bundan tam 40 yıl önce, çöle dönüşmüş eski bir göl yatağında jeotermal enerji kaynaklarını delen işçiler, kaynağın toprak altından püskürmesiyle birlikte minerallerin yükselip bu şekli oluşturmasını sağlamış. Dünyaca ünlü bu gayzerin diğerlerinden farklı ise hiç ara vermeden sürekli püskürmesi Ne kadar da olağanüstü, değil mi?

Moeraki Kayaları, Yeni Zelanda

İkinci destinasyonumuz için Dünyanın bir ucuna hareket ediyoruz. İkinci rotamızda Yeni Zelanda yer alıyor. Yeni Zelanda'daki Koekohe sahili boyunca yayılmış iri ve yuvarlak kayalar muhteşem bir görüntü oluşturmasının yanı sıra yerel hikayelerle de yüzyıllardır buradaki yerlileri etkilemiştir. Maori yerlilerin inançlarına göre yakınlarda batan bir gemideki sebze sepetleri taşlaşarak bu hale gelmiştir. Fakat yapılan bilimsel çalışmalara göre dünyanın Paleosen zamanından, yani yaklaşık 65 milyon yıl önce taşlaşan çamurlar, sahilde rüzgarın etkisiyle bu şekli almıştır.

Kamış Flüt Mağarası, Guangxi, Çin

Büyülü dünyalardan fırlamış gibi duran mağarayı görmek için Çin'e gitmeye ne dersiniz? Görenlerin hayran kaldığı ve hiç ayrılmak istemediği bir nokta olan Kamış Flüt Mağarası, ismini mağaranın hemen dışında yetişen ve flüt yapmak için kullanılan sazlıklardan alıyor. Oluşması binlerce yıl süren sarkıt ve dikitlerin yer aldığı bu mağara rengarenk ışıklarla aydınlatınca ortaya kesinlikle görülmesi gereken bir manzara çıkıyor.

Cehennem Kapısı, Türkmenistan

Sıradaki durağımız ise Türkmenistan. Karakum Çölü'nde yer alan Cehennem Kapısı, yaklaşık olarak 50 senedir sönmeden yanmaya devam ediyor. Türkmenistan'ın yüzde 70'ini kaplayan Karakum Çölünde yer alan Cehennem Kapısı, bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünüyor. 1967 yılında doğal gaz sondajının çökmesi sonucu meydana gelen bu kraterlerin sondaj esnasında yer altındaki kireç taşı benzeri madenlerin suyla teması sonrası günümüzdeki haline gelmiştir. Sürekli olarak durmadan yanan ve alevleri geceleri yüzlerce metre uzaktan görülen bu kraterin gürültüsü bile yüzlerce metre uzaklıktan duyulmaktadır.  

Salar De Uyuni, Bolivya

Dünyanın en büyük tuz golü olan Salar de Uyuni, Bolivya'nın ve dünyanın tuz ihtiyacının büyük bir kısmını karşılıyor. Bu tuz gölünü özel yapan şey ise ülkede yağmurların yağmaya başladığı dönemlerde, dev bir aynaya dönüşüyor olması. Yüzyıllardan beri değişmeden devam eden bu durum burayı ziyaret eden şanslı kişileri hayrete düşürüyor. Aynı zamanda fotoğraf çekilirken optik illüzyonun yaşandığı bu yerde ortaya hayli ilginç kareler çıkıyor.

Zhangye Danxia, Çin

Gökkuşağı ağlarını görmek için rotamızı bir kez daha uzak doğuya çeviriyoruz. Doğanın Çin'e bahşettiği mucizelerden bir tanesi olan Gökkuşağı Dağları tam 80 milyon yıldır görkemini korumaya devam ediyor. Jeolojik dünya harikası bu dağ tam bir renk cümbüşü. Yukarıdan bakıldığında akıl almaz görünen bu yerin oluşmasının nedeni ise mineraller. Toprağın sahip olduğu mineraller doğal bir şekilde bu dağı kırmızı, yeşil ve mavi renklere boyamıştır.

Vadhoo Adası, Maldivler

Son olarak ise dünyanın en eşsiz plajını görmek için Maldivlere gidiyoruz. Peki bu plajı özel yapan şey de ne? Bunun sebebi gündüzleri normal bir plajken, güneşin batması ile birlikte ortaya çıkan ikinci bir plajdır. Gecenin karanlığında eşsiz bir görsel şölen sunan bu kıyılarda, gökyüzündeki yıldızların yeryüzüne inişine tanık olabilirsiniz. Denizin içinde meydana gelen bazı biyolojik değişimler sonucu oluşan bu plaj sizce de inanılmaz görünmüyor mu?
Peki ziyaret ettiğimiz bu 7 yerden hangisini görmek isterdiniz?Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Harika Harika
2
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals