Mariana Çukuruna Nükleer Bomba Atılırsa Ne Olur?


Çar bombası, kod adı AN602 olan bir hidrojen bombasıdır ve nükleer bombalar arasında ‘Bombaların Kralı’ olarak anılmaktadır. Sovyetler Birliği liderlerinden Nikita Khrushçhev tarafından 10 Temmuz 1961 yılında yapım emri verilmiştir. Çar bombası üç aşamalı bir mekanizmadan oluşan hidrojenden oluştuğu için kendi grubunda en büyük ve tesiri en yüksek olan bombadır ve 30 Ekim 1961 yılında Sibirya’nın güvenli bir bölgesinde patlatılmıştır.

Mariana Çukuru, dünyada bilinen en derin noktadır ve Büyük okyanusta Japonya ve Endonezya arasında bulunmaktadır. Yapılan son ölçümlere göre en derin noktasının yaklaşık 10.994 metre olduğu görülmüştür. Ayrıca bu derin çukurun uzunluğu 2.542 kilometre ve genişliği de 69 kilometredir.

Peki sizce dünyanın en güçlü bombası olan Çar Bombası yaklaşık 11 km yükseklikten Mariana çukuruna bırakılırsa ne olur?

Bu zor sorunun cevabını vermeden önce bombanın Mariana Çukuruna nasıl götürüleceğine karar vermemiz gerekli. İlk olarak Mariana Çukurunda bulunan suyun yoğunluğu doğal olarak da basınç seviyesi de çok yüksektir. Yani örnek verecek olursak çukurdaki basınç normal atmosfer basıncından 1100 kat daha fazladır. Bu da şu anlama gelmektedir normal şartlarda ve tek başına çukura bu güçlü bombayı bırakırsanız, Çar Bombası patlamadan basıncın etkisiyle dümdüz olacak ve etkisiz hale gelecektir. 

Bu sebeple dünyanın en güçlü bombası Çar Bombası, dünyanın en derin çukuru mariana çukuruna batiskaf denilen okyanus ve deniz diplerine inerek inceleme yapmaya yarayan basınca dayanıklı ve uzaktan kontrol edilebilen aracın içerisinde indirilmelidir.

Nükleer bombanın çukura nasıl indirileceğine karar verdikten sonra sıra bombanın hangi derinliklerde hangi sonuçlar yaratacağı ile ilgili seneryolara bakmakta. 

İlk olarak bombanın 5 ila 8 kilometre arasında patlatılma ihitmali yer almakta. Batiskaf içerisinde Mariana çukuruna indirilen Çar Bombası 5 ila 8 kilometre arasındaki bir derinlikte patlatılırsa o zaman Pasifik okyanusunda boyu 122 metreyi bulan şiddetli tsunamiler oluşacaktır. Bu devasa dalgalar ise tüm Japonya ve güney doğu Asya'nın tamamen sular altında kalmasına yetecektir. Aynı zamanda Avustralya, Güney Çin ve Amerika'nın Pasifiğe kıyısı olan şehirleri Los Angeles ve San Fransisco'da bu dalgalardan nasibini alacaktır. Tsunaminin yanında Pasifik okyanusunun yüzeyinden birkaç gün içerisinde tüm dünyaya zararlı radyasyon dalgaları yayılmaya başlayacaktır.

Peki bu dünyanın en güçlü bombası biraz daha derinde 7 ila 11 kilometre arasında patlarsa ne olur? 2 güçlü tektonik plaka olan Pasifik ve Filipinler arasında bulunan Mariana çukurundaki güçlü bir patlama yer kürenin şiddetli bir şekilde sallanmasına ve ayrıca devasa dalgalar oluşmasına neden olacaktır. Şiddetli depremlerin ve megatsunamilerin ardından magmada gerçekleşen enerji salınımı bölgede volkanik patlamalar gerçekleşmesine neden olacaktır. 1 aydan fazla sürecek bu volkanik patlamalar süresince ve sonrasında da dünya asit yağmuruna maruz kalacaktır. Havayolu ulaşımı sonlacak güneş görülemez hale gelecek ve dünya birkaç yıl sürecek nükleer kış yaşamaya başlayacaktır. Böylesi bir felaketten başta insanlık olmak üzere birçok canlı varlık zarar görecek ve yok olmaya başlayacaktır. Kısacası dünya yaşanılamaz bir hale gelecektir.

Diğer ihtimaller ise dünyanın kendi ve güneş etrafında dönüş hızının yavaşlamasıyla ilgilidir. Buradan da dünya ya güneşe daha da yaklaşacak ya da güneşten daha da uzaklaşacaktır. Her iki durumda da dünya ya yanacak ya da buz tutacak ve sonunda yaşanılamaz bir hale yine gelecektir. 

Senaryoların belki de en kötüsü dünyanın Mariana çukurundaki güçlü nükleer patlamanın gerçekleşmesiyle birlikte dünyanın da patlaması ve gezegende bir toz bulutu haline gelmesidir. Bu ihtimalde gezegende ne dünya ne insanlık ne de hayvanlar yer alacak hepsi sanki hiç varolmamış gibi yok olacaktır.


Facebook hesabınız ile yorum yapın!

What's Your Reaction?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
6
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
4
Şaşırtıcı
Harika Harika
1
Harika
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Trend Trend
1
Trend

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilginizi çekebilir

Daha Fazla GÜNDEM

Share this
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format