Megalodon Yaşıyor Mu? Dünyadaki En Büyük 10 Köpek Balığı Türü


Köpek balıklarının günümüzde yaklaşık 360 türü denizler ve okyanuslarda varlığını sürdürmektedir. Peki ama siz bu köpek balığı türlerinden kaç tanesini biliyorsunuz? Bugün tüm köpek balığı türlerinden bahsetmeyeceğiz ama gelin en tehlikeli köpek balığı türlerinden 10 tanesine birlikte bakalım.

1. Balina Köpek Balığı

En büyük köpek balığı türü olarak kayıtlara geçen balina köpek balığı aynı zamanda en zararsız köpek balığı türüdür de. Genellikle küçük balıklar ve planktonlarla beslenen balina köpek balıklarının büyüklüğü 13-15 metre ağırlıkları ise 35 tona kadar çıkabilmektedir. Ayrıca balina köpek balıklarının diğer köpek balıklarından ayırt edici özellikleri vücütlarında küçük noktalar ile beyaz sarı ince dikey çizgilerin bulunmasıdır. Bu kadar büyük köpek balığı türünün en şaşırtıcı özelliği ise birçok kez gemilere çarparak gemilere ciddi zararlar vermeleridir.

2. Sivriburun Camgöz

Okyanusların en hızlı köpek balığı cinsi olan Sivriburun Camgözler saatte 84 km hızla yüzebilmektedirler. Arktik okyanuslar haricinde tüm okyanuslarda yaşayabilen bu köpek balığı türlerinin uzunlukları 1,82 - 3,2 m arasında; ağırlıkları ise 60 – 200 kg arasında değişebilmektedir. Sivriburun camgözlerin ana besin kaynakları ise tuna, kılıç balığı, yelken balığı, uskumru, palamut gibi balıklardır.

3. Büyük Çekiç Balığı

Bildiğimiz köpek balığı türleri içerisinde en garip görünüşe sahip tür olan büyük çekiç balıklarının vücutları T harfi şeklindedir. Aynı zamanda bu köpek balığı türünün gözleri diğerlerinden farklı olarak çekiç şeklindeki kafalarının dış kısmında yer almakta ve bu göz yapısı ile 360 derecelik görüş açısına sahiptirler. Fakat bu tuhaf göz yapıları onların burunlarının uçlarını görmelerini engellemektedir. Büyük çekiç balığının fiziksel özelliklerinin dışında bir numaralı düşmanları insanlardır ve okyanusta bir damla kanın kokusunu metrelerce uzaktan alarak o noktaya doğru hızla ilerlerler.

4. Kaplan Köpek Balığı

Genellikle derin sularda yaşayan kaplan köpek balıkları insanlar için en tehlikeli köpek balığı türlerinden biridir. Çok iyi koku aldıkları için kan kokusu aldıkları anda öfke nöbetine girip köpek balıklarının vampiri haline dönüşürler. 3.5-4 metre arasında değişen uzunluğa sahip kaplan köpek balıkları, balıklar bazen memeliler ve kaplumbağalarla beslenmektedirler. Bunların dışında bu köpek balıklarına kaplan denmesinin sebebi ise gövdelerindeki kaplana benzeyen desenleridir.

5. Dev Ağızlı Köpek Balığı

Sadece planktonlarla beslenen 3 köpek balığı türünden birisi olan dev ağızlı köpek balıkları hakkında maalesef çok fazla şey bilinmemektedir. Bunun sebebi ise bugüne kadar ancak toplamda 26 Dev ağızlı köpekbalığının görülmüş olması ve bunlardan sadece çok azının bilimsel olarak incelenebilmiş olmasıdır. En belirgin özellikleri ise vücudu için fazla büyük görünen kafası ve kısa burnu ile çok büyük ağzıdır. 1 metre 28 santimetre ağız genişliğine sahip olan bu garip köpek balıklarının ağırlığı ise 1-1.5 tona kadar çıkabilmektedir.

6. Grönland Köpek Balığı

En uzun yaşayan omurgalı olarak kayıtlara geçen Grönland köpek balıklarının yaklaşık 400 yıl yaşayabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Grönland civarında sıkça rastlanıldığı için bu şekilde anılan bu köpek balığı ağırlığı 1 tonun üzerine, uzunlukları ise 6,5-7 metreye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca her yıl 1 santimetre büyüyebilen bu köpek balığı cinsinin dişilerinin de doğurganlık yaşına ancak 150 yılda varabildiği bilinmektedir.

7. Boz Camgöz

Altı solungaçlı köpek balığı olarak da bilinen boz camgözler yaşayan köpek balıklarının en ilkelidir ve jura devrinden kalma fosillerle birçok benzerlik sergilemektedirler. Boyları 5-8 metre arasında değişen boz camgözler gündüzleri deniz tabanında dinlenip gece avlanmaktadırlar. Bunların dışında eti insanlar için zehirlidir ve Türkiye sularında sık sık görülmektedirler.

8. Büyük Beyaz Köpek Balığı

Köpek balığı türleri içerisinde en çok bilinen köpek balığı türlerinden birisidir ve filmlerde gördüğümüz katil köpek balığı olarak bilinen tür bu türdür. 6-7 metre arasında değişen uzunluğa ,1,5-2 ton arasında değişen ağırlığa sahip olan büyük beyaz köpek balıkları aynı zamanda uzun mesafe kat etme rekorunu da elinde bulundurmaktadır. Bu köpek balığının en tuhaf özelliği ise ağızlarının içerisinde yaklaşık 300 diş bulunmasına rağmen genelde avlarını çiğnemeden direk yutmalarıdır. Tehlikeli ve devasa boyuttaki bu köpek balığı türü ülkemiz sularında da görülmüştür.

9. Mavi Köpek Balığı

Dünyanın en güzel köpek balığı olduğu gibi aynı zamanda en çok avlanan köpek balığı türü de yine mavi köpek balıklarıdır. Görüntülerinin belirginliğinden dolayı hemen denizlerde fark edilebilen mavi köpek balıkları ayrıca dünyadaki en yaygın köpek balığı türüdür de. 4 metrelik uzunlukları 205 kilogramlık ağırlıklarıyla mavi köpek balıklarının en tehlikeli düşmanları insanlardır çünkü biraz önce de söylediğimiz gibi her yıl yaklaşık 10-20 milyon civarında mavi köpek balığı avlanmaktadır.

10. Megalodon

Yaklaşık 2.5 milyon yıl önce denizlerde yaşadığı tahmin edilen megalodonlar büyük beyaz köpek balıklarının atası olarak bilinmektedirler. Bu köpekbalığı cinsinin nesli ise, iklim değişikliğinden kaynaklanan göçler sebebiyle soğuk iklimlere elverişli bir yapısının olmamasından ve beslenmesi için gerekli olan balinaların göç etmiş olması dolayısıyla tükenmiştir. Ayrıca 40 tona varan ağırlıkları, 15-20 metreyi bulan uzunluklarıyla okyanuslarda yaşamış en büyük etobur canlılardandır.

Bir önceki yazımız olan Avrupalı Kadınlar Israrla Bunu İstiyor, Siz Sahip Olmak İstesenizde Şansınız Zor başlıklı makalemizde dünya, kadın ve pahalı hakkında bilgiler verilmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
9
Komik
Korkutucu Korkutucu
45
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
18
Şaşırtıcı
Harika Harika
52
Harika
Üzücü Üzücü
6
Üzücü
Trend Trend
15
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds