Niye Müslümanlar Kabe Hakkında Hiçbir Şey Bilmiyor… Her Müslüman Bunları Bilmeli !!


Kabe, müslümanlar için çok büyük bir öneme sahipken aynı zamanda dünyadaki en muazzam yapıtlardan biridir. Sözlükte dört köşeli veya küp şeklinde olmak anlamlarındaki ka’b kökünden gelen kabe ‘Küp şeklinde nesne’ demektir. Peki ama bunların dışında Kabe hakkında neler biliyoruz? Gelin İslam dininin en büyük başyapıtlarından biri olan Kabe’nin şu ana kadar hiç duymadığınız özelliklerinden bahsedelim.

Kabe'yi ilk inşa ettiren kişinin Hz. İbrahim olduğu bilinmektedir. Büyüklük olarak 155 metre karelik alanı kaplayan Kabe 16 metrelik yüksekliğe sahiptir.
İslamiyetten önce Araplar tarafından kutsal sayılan Kabe'de putlar bulunmaktaydı ve Mekke'nin fethedilmesiyle putlar atılmıştır.
Duvarlarında Mekke tepelerindeki granit taşların kullanıldığı Kabe'de tavan ahşaptandır. Ayrıca yeryüzünde yapılmış ilk mescit ilk bina olma özelliğine de sahip Kabe'nin üzeri altın işlemeli hat yazıları bulunan siyah bir örtü sitâre ile örtülüdür ve örtüsü her sene hac mevsiminde yenilenmektedir.

Kabe'nin köşeleri ise yaklaşık olarak dört ana köşeyi gösterir ve her bir köşenin bir ismi bulunmaktadır. Doğu köşesine 'Hacer-i Esved' veya 'Şarki', kuzey köşesine 'Irakî', batı köşesine 'Şâmî' ve güney köşesine de 'Yemânî' denmektedir.
Duvarları siyah taşlardan yapılan Kabe 25 cm yükseklikte ve 30 cm kadar çıkıntılı bir mermer kaide üzerinde bulunmaktadır. Kabe'nin içerisinde ise tavana çıkmak için bir merdiven ve üç ağaç sütun bulunmaktadır. İç duvarlar ve yerler mermer ile kaplıyken, tavanda altın ve gümüş kandiller asılıdır. Yerden 2 metre kadar yükseklikte de altın kapısı vardır.

Tavanı Kanuni Sultan Süleyman döneminde onarılan Kabe, beşinci onarımını I. Ahmed döneminde görmüştür. IV. Murad döneminde çıkan sel baskını sonucunda üç cephesi yıkılan Kabe yine aynı padişah tarafından onarılmıştır.
Kabe örtüsüne ise Sitâre veya Kisve adı verilmektedir. Kabenin tamamını kuşatan bu örtü siyah ibrişimden yapılmış ve üzeri altın yaldız sırma yazılarla tezyin edilmiştir. Kabe’yi örtmekteki amaç ise onun yüceliğini ilan etmek, onu kutsamaktır.

İlk olarak Hz. Ömer zamanında Kabe beyt-ül maldan örtülmüştür ve bundan sonra Kabe örtüsü hükümetlerin sorumluluğunda olmaya başlamıştır. Yine ilk olarak Hz. Ömer kabe örtüsünün Mısırda dokunmasını emretmiştir ve Hz. Osman da bu kararlara sadık kalmış ancak senede iki defa dokunmasını emretmiştir.
Kabe'nin örtüsü ise iç, dış örtüsü ve astar olmak üzere 3 bölümden meydana gelmektedir. Bu örtülerin tümü ise şu anda Mekke’de bulunan Kabe örtüsü fabrikasında dokunmaktadır.

Kabe'nin anahtarı ise bir kabilenin elindedir. Hz. Muhammed’in de mensubu olduğu Kureyş Kabilesi’nden Es Sidane Seybe ailesi Kabe’nin anahtarı ve her yıl örtüsünü değiştirme şerefini elinde bulundurmaktadır.
Zannedilenin aksine Kabe'nin içerisinde mezar yoktur ve kimse de yatmamaktadır. Kabe'nin içerisinde kapıya yakın bir yere Hacerül Esved taşı yerleştirilmiş ve etrafı gümüş bir çemberle çevrilmiştir.

Suudi Arabistan Kralı'nın konuk müslüman devlet adamlarına jest olarak kabenin içini gösterdiği bilinmektedir. O anlarda çekilmiş fotoğraflar ise internette büyük ilgi görmektedir. Çünkü bu az sayıdaki fotoğraflar dışında Kabe'nin içini gösteren başka fotoğraflar bulunmamaktadır. Bunun sebebi ise Suudi Arabistan hükümetinin bu konuda çok hassas olmasıdır.

Ayrıca birçok müslümana göre Kabe'nin üzerinden ne kuşlar ne de uçaklar uçmamaktadır. Hac görevi için Kabe'ye giden çok sayıda kişi de bu iddiaları doğrular şeyler söylemişlerdir. Hatta birçok müslümana göre Kabe'nin üzerindeki boşluk yüzünden uçakların yere düşebilme ihtimalleri bulunmaktadır. Fakat yapılan çok sayıda bilimsel araştırma Kabe'nin üzerinden kuş ve uçak uçmaz efsanesini bir türlü kanıtlayamamış ve sadece bir şehir efsanesi olduğunu dile getirmişlerdir. Peki sizce Kabe'nin üzerinden kuş ve uçak uçmuyor mu? Uçmuyorsa bunun sebebi ne olabilir?  Düşüncelerinizi bize yorumlar kısmından yazmayı unutmayın.


Facebook hesabınız ile yorum yapın!

What's Your Reaction?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Harika Harika
1
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilginizi çekebilir

Daha Fazla GÜNDEM

Share this
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format