Sahile Vuran 9 Yaratık Kameralar Tarafından Kaydedildi


Dünya yüzeyinin yüzde 70’inden fazlası sularla kaplı olmasına rağmen, okyanuslar hakkında hala  çok az şey biliyoruz. Su basıncı nedeniyle, belli bir derinlikten sonrasını keşfedemiyoruz. Bu nedenle okyanusların en diplerinde gizemli canlıların yaşadığına dair bir çok söylenti duyuyoruz. Biz de bugün sizler için sahile vurmuş olan devasa yaratıkları araştırdık. Hazırsanız sahilde bulunan ve görenlerin gözlerine inanamadığı bu canlıların hangileri olduğunu birlikte öğrenelim.

1. Orca

2016 yılının sonlarına doğru Kanada'nın British Columbia bölgesinde yaşanan bu olayda Orka olarak bilinen katil balina bilinmeyen bir nedenle kıyıya vurmuş. Gece yarısı sahile oturan bu devasa yaratığa yetkililer ancak sabahın erken saatlerinde ulaşabilmiş. Katil Balina olarak bilinen bu devasa türün boyları 8 metreye çıkarken ağırlıkları da 6 ton olarak biliniyor. Genellikle büyük balıkları avladıkları için katil ismini almış olan bu balinalar çoğunlukla grup halinde gezmeleri ile tanınırlar. Oldukça akıllı ve sosyal bir tür olan Orca balinaları her zaman denizlerin en zeki yaratıklarından bir tanesi olarak görülürler. Kıyıya vuran bu balina üzerinde araştırma yapan yetkililer bu canlının soyu tükenmekte olan ''güney orkası'' türüne ait olduğunu belirlemişler.  18 yaşında olduğu belirlenen 7 metre boyundaki bu balinanın türü özellikle Kanada'da ve Amerika yakınlarında görülmektedir. Son yıllarda bu türün ölümlerinin artması üzerine yetkililer bu katil balina türünü koruma altına almışlardır.

2. Büyük Camgöz Köpek Balığı

Okyanusların en büyük yaratıkları tahmin ettiğiniz gibi balinalar değil. Karşınızda 8,5 metrelik boyuyla okyanusların en büyük canlılarından bir tanesi olan Camgöz Köpek Balığı. 2013 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin Rhode Adasında yaşayan sakinler bir sabah uyandıklarında her sabah güneşlendikleri plajda devasa bir köpek balığının olduğunu görmüşler. Hayatlarının en ilginç deneyimini yaşayan bu insanlar akıl almaz olay üzerine hemen polise ulaşmışlar. Olay yerine polislerle birlikte gelen deniz biyologları bu devasa köpek balığını ölümüne neyin sebep olduğunu bulmak için otopsiye başlamışlar. Yapılan otopside dev köpek balığının kıyıya vurmadan günler önce hayatını kaybettiği ortaya çıkmış. Tehlikeli görüntülerine karşın oldukça zararsız ve sakin olan Camgöz Köpek Balıkları, genellikle yavaş hareket etmeleri ile bilinirler. Boyları 13 metreye kadar uzanabilen bu balıklar denizlerin sakin ama gösterişli yaratıklarından bir tanesidir.

3. Yunus

Bazı deniz canlılarının hayatlarını kaybettikten sonra sahile vurmaları çok sık karşılaşılan bir olay olmasa da nadiren bu durum gözlenebilir. Geçmiş yıllarda Rusya kıyılarına vuran gizemli yaratığın durumu da nadir görülen örneklerden bir tanesidir. Rusya'nın Sakhalin Adasına vuran bu deniz canlısı daha önceki hiç balığa benzemiyormuş.  Bu küçük adada yaşayan insanlar sabah uyandıklarında sahillerinde böylesine değişik bir canlı gördüklerinde bunun bir uzaylı olabileceğini bile düşünmüşler. Bu yaratığı diğer türlerinden ayıran ise kuyruğunda tüylerin olmasıymış. Yerel halk arasında bu yaratığın ne olduğuna dair söylentiler artıyor bir kısım bu canlının uzaylı olduğunu söylerken bir kısım ise bu yaratığın tarih öncesi dönemlerden kalma bir canlı olduğunu düşünüyormuş. Neyse ki deniz biyologlarının mantıklı fikirleri vardı. Bu canlıyı araştırmak için kurulan kurumun başında bulunan Nikolay Kim adındaki deniz biyoloğu, sahile vurmuş bu yaratığın aslında zararsız bir yunus balığı olduğunu açıklamıştır. Nikolay Kim herkesi rahatlatan açıklamasında;  Bu balığın okyanuslarda uzun süre önce hayatını kaybettiğini, kuyruğunda oluşan bu tüylerin ise çarpmaların etkisi ile oluşmuş doku ve kas dezanformasyonları olduğunu söylemiştir.

4. Opah

Dünya'nın ilk gerçek sıcak kanlı balığı olarak bilinen Opah'lar, genelde insanlar tarafından pek fazla görülmezler.  Parlak bir renge sahip olan bu balıklar, genellikle okyanusların en dip noktalarında yaşadıkları için, insanlar tarafından çok az kez avlanmışlardır. Ağırlıkları 45 kilo, boyları ise 2 metreyi bulabilen bu yaratıklar aynı zamanda ay balığı olarak da tanınırlar. Bu canlıyı diğerlerinden özel bir noktaya getiren şey ise kendi vücut ısılarını kendileri düzenleyebilmeleridir. Çok hayvanda gözlenebilen bu durum Opah balıklarını özel yapmaktadır. 2010 yılının Eylül ayında ABD'nin San Diego şehrinde gerçekleşen bu olayda arkadaşı ile beraber kayalıklarda gezen Scott Williams adındaki bir adam kayaların üzerinde parlak bir canlı görmüş. Daha önce hiç görmediği bu canlı onu çok heyecanlandırmış. Kayadan çoktan ölmüş olan bu devasa balığı alarak sahile götürmüş. Bu balığı yaşamına geri kazandırmak için denize geri bıraksa da balık çoktan öldüğü için bir kez daha kıyıya geri vurmuş.

5. Balina Köpek Balığı

2016 yılının Kasım ayında Hindistan'ın Baidhara Penta adlı sahilinde uzun yıllar yerli halkın unutamayacağı bir olay yaşanmış.  Sabahın erken saatlerinde sahile giden insanlar burada 12 metre uzunluğunda ve 8 genişliğinde olan bir yaratıkla karşılaşmışlar. Balina Köpek Balığı olduğu düşünülen bu canlıyı gören insanlar fotoğraf çekmek için birbiri ile yarışmaya başlamışlar. Okyanusların en büyük canlılarından bir tanesi olan Balina Köpek Balıklarının boyları 12 metreden daha uzundur. Fakat maalesef böylesine görkemli bir canlı son 45 yılda gerçekleşen kirlilik ve yanlış avlanma sorunları nedeniyle soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Genellikle tropikal bölgelerde ve sıcak sularda görülen Köpek Balığı türü genellikle suyun iki kilometre altında hayatlarını sürdürür. Süzerek beslenen bir tür olduğu için sadece planktonla beslenen bu canlı köpek balığı türleri içinde en zararsız olan türdür. Hindistan'daki yetkililer kıyıya vuran balık üzerinde yaptıkları araştırmada balina köpek balığının sahile vurmadan 15 gün önce hayatını kaybettiğini keşfetmişlerdir.

6. Mavi Balina

ABD'nin turistik noktalarından bir tanesi olan Oregon'un Gold Plajı'nda tatilin keyfini süren insanlar 2015 yılı Kasın ayında bir gün hayatlarındaki en ilginç güne uyanıyorlardı. Sabah yürüyüş için sahile çıkan insanları insanları sahilde hareketsiz bir şekilde uzanan 8 metrelik mavi balina karşılıyordu. Bu bölgede daha önce bazı balina çeşitlerine rastlansa da daha önce mavi balinanın bu civarlarda yaşadığına dair herhangi bir belirti yokmuş. Oregon Eyalet Üniversitesi'nin denizcilik araştırması bölümünde başkanlık yürüten Bruce adındaki bilim adamı 1968 yılından itibaren bu bölgede sayısız araştırma yürüttüğünü ve ilk kez bir mavi balinaya rastladığını açıklamıştır. Devasa balığın cesedini inceleyen bilim adamları genellikle 80 ila 110 arasında yaşayan bu canlının ölüm nedeninin çevresel faktörler olduğunu ortaya koymuştur.Değilen su sıcaklıkları ile mavi balinanın ana beslenme kaynağı olan krillerin azalması ve okyanusların kirlenmesi nedeniyle bu hayvanın hayatını kaybettiği ortaya konmuş. Bu olaydan sonra nadir görülen bu canlılar Oregon'da koruma altına alınmışlar.

7. Dev Kalamar

Efsanelerde ve bilim kurgu hikayelerinde yer alan devasa kalamarların aslında gerçek olduğunu biliyor muydunuz? Boyları 13 metreye kadar uzanan dev kalamarlar okyanuslarda çok nadir bulunan bir türdür. Bu  tür genellikle okyanusların en diplerinde yaşadıkları için neredeyse hiç  görüntülenmemişlerdir. Fakat 2013 yılında İspanya'nın Cantabria kasabasındaki bir plajda 9 metrelik dev bir kalamar şok edici bir şekilde insanların bulunduğu sahile oturmuş. Devasa solungaçlar ve büyük gözlerden oluşan bu kalamarı görmek için yakın kasabalardan insanlar buruya akın etmişler. Karmaşık bir beyne ve gelişmiş bir sinir sistemine sahip olan bu canlının neden kıyıya vurduğu ise ortaya çıkartılamamış.

8. Pilot Balina

Kıyıya vurmuş dev yaratıklardan bahsetmişken 8 metrelik boyu ile dikkat çeken bu devasa avcıları gözden kaçıramayız. Orca ve Yunus türüne ait olmasına rağmen Pilot Balinası olarak adlandırılan bu tür genellikle 10'ar lı ve 20'şerli gruplar halinde gezen sosyal bir türdür. Pilot Balinalar genellikle koyu gri, kahverengi ve siyah renklere sahiptirler. Dünyanın tüm okyanuslarında görülebilen bir tür olan Pilot Balinalar, aşırı avlanma ve yiyecek kıtlığı yüzünden soyları tükenmekle karşı karşıyadır. 2017 yılında Yeni Zelanda'da toplam 400'den falza Piölot Balina kıyıya oturmuştur. Bu balinaların bir kısmı kurtarılıp doğal yaşam alanlarına geri kazandırılsa da bir çoğu ne yazık ki yok olmuştur. Bu toplı ölümler Yeni Zelanda'da gerçekleşen felaketlerin üçüncüsüydü. Bundan önce 1918 yılında 1000 balina, 1985 yılında ise toplam 450 balina karaya vurmuştur.

9. Dev Denizanası

Genellikle boyları standart olan deniz analarının devasa türleri olduğunu biliyor muydunuz? Tasmania yakınlarında bulunan devasa bir denizanası cinsi bundan yıllar önce sürpriz bir şekilde karaya oturmuş. Bilinen en büyük deniz analarından bile daha iri ve devasa olan bu yaratığın toplam uzunluğu 24 metre civarındaymış. 12 yaşındaki bir çocuk tarafından fark edilen bu canlının yüzde 94'ü sudan oluştuğu için sümüksü bir yapıda sahilde gizlenmiş bir şekilde yatıyormuş. Deniz biyologları tarafından yapılan açıklamalara göre Tazmania yakınlarında kıyıya vurmuş olan bu yaratığın gelmiş geçmiş en büyük deniz anası olduğu ortaya çıkmış.

Konuyla ilgili hazırladığımız videomuzu da izleyebilirsiniz. 

Bir önceki yazımız olan Bu Yeraltı Şehrinin Aktif Olduğuna İnanamayacaksınız.. (3000 Kişi Yaşıyor!!!) başlıklı makalemizde mağara, şehir ve yeraltı hakkında bilgiler verilmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
2
Şaşırtıcı
Harika Harika
1
Harika
Üzücü Üzücü
2
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds