Sahra Çölü’nün Altına Gömülü Olanlara İnanmayacaksınız… Gizli Kayıp Eski Uygarlıklar


Kuzey Afrika’nın büyük bölümünü kaplayan Sahra Çölü, kutup bölgelerinin ardından dünyanın en büyük çölüdür. Bu durumda otomatik olarak Sahra Çölünü dünyanın en sıcak çölü yapmaktadır. Büyüklüğü yaklaşık 9 milyon karelik sahra çölüne baktığınızda sanki sonu hiç yokmuş gibi hissedebilirsiniz. Yüz ölçümü olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin tümünden daha büyük bir yer kaplayan sahra çölünün yüzde 20’lik kısmı kumlarla kaplanırken kalan kısım ise kaya ve molozlarla kaplıdır.

Geçmiş dönemlerde yapılan araştırmalarda sahra çölünün yaşının yapılan hesaplamalara göre 2,5 milyon yıl olduğu söylense de son yapılan araştırmalara göre bu tarihin tahmin edilenden daha az olduğu söylenmiştir. Büyük sahra çölü aynı zamanda uzun süre yağışın görülmediği çöllerden bir tanesidir. Kaynaklara göre 10 yıl süren yağışsız dönemlerin olduğu bilinmektedir.
Tarihi uzun sürelere dayansa da hala Sahra Çölü ile ilgili çok az şey biliniyor. Fakat geçtiğimiz günlerde çıkan haberlerde Sahra çölünde medeniyetin izlerine rastlandığı belirtilmiştir. Bizde bugünkü listemizde sizlere bu olayın detaylarını ve sahra çölü ile ilgili daha önce duymadığınız gerçeklerden bahsedeceğiz.

İlk olarak size 2002 ve 2009 yılları arasında yapılan büyük bir çalışmanın sonuçlarından bahsederek başlayacağız. Bugüne kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı Sahra incelemelerinden bir tanesi olan bu araştırma sonucunda araştırmacılar oldukça gizemli ve şaşırtıcı gerçeklerle karşılaşmışlar.
Batı Sahra  bölgesinde yapılan bu çalışmalarda taş yapılara rastlanmış. Bu taş yapıların çok çeşitli şekillerde tasarlandığı açık bir şekilde görünüyormuş. Bazıları hilal bazıları daire şeklinde bazıları ise düz şeklinde olan bu taş yapılar araştırmacıları bir hayli şaşırtmış.

Bunların yanı sıra kayalardan yapılmış yığınlara ve kompleks yapılara da rastlanmış. Arkeologlar birçok yapının amacından emin olmasalar da, bazı yapıların mezarların yerini işaret edebileceğini söylemişlerdir.  Bunun üzerine gerçekleştirilen kazılarda 1500 yıl önceye ait iki adet insan mezarına rastlanmış. Araştırmalar, Barı Sahra'nın bir zamanlar bugün olduğundan daha fazla hayvansal yaşam barındırdığını açık bir şekilde ortaya koymuş. Arkeologlar bunun dışında zürafa, sığır ve antilop gibi hayvanları betimleyen eserler bulmuşlar. Çevre araştırmacıları ise binlerce yıl önce kurumuş olan göller ve diğer su kaynakları için kanıtlar bulmuşlar.
Fakat Sahra ölüyle ilgili gelişmeler bununla da sınırlı kalmıyor. Dünyanın en büyük çölü olan Sahra'nın sırları her geçen gün çözülmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bu çölün altında gölün olduğu ve bölgenin kendini 20 bin yılda bir yenilediği ortaya çıkmış.

4.gif

Eğer sahra çölüne dikkatli bir şekilde baktıysanız esrarengiz bir kum şekline sahip olduğunu görebilirsiniz. Bugün çölün neden çok sıcak olduğu ve aynı zamanda bazı  yerlerinde kendiliğinden çıkan ağaçların nasıl ortaya çıktığı gibi soruların cevabı bu araştırma ile ortaya konulmuş. Şu an son derece kurak ve yaşanması neredeyse imkansız bir yer gibi görünen Sahra çölünün bir zamanlar tıpkı yağmur ormanları gibi göründüğünü biliyor muydunuz?
Bundan yaklaşık 10500 yıl önce Sahra çölünde bir kimlik krizi yaşanmış. Bu kriz Sahra'nın yeşilden sarıya dönüşmesine neden olmuş. Sahra Çölü, binlerce yıl boyuca yeşilin bol, suyun çok ve canlı çeşitliliğinin muazzam olduğu bir bölgeymiş. Bu bölgedeki muson yağmurları bu bölgedeki toprağı verimli hale getirmiş  ve insanlar burada oldukça verimli tarım yapmışlar.
Fakat bundan 7300 ila 5500 yıl önce yağmurlar giderek azalmaya başlamış ve böylece bölge daha kurak  bir hale gelmeye başlamış. Daha sonra burada devam eden yanlış tarım ve hayvancılık uygulamaları bir nevi insan eliykle buraların çölleşmesini sağlamış.

Peki daha önce sahra çölünde kar yağdığını duymuş muydunuz? Aralık 2016'da Sahra Çölü'nde bulunan Cezayir kenti Ain Sefra şehrine tam 37 yıl aradan sonra ilk kez kar yağmış. Bu bölgeye kar yağmasına yol açan en büyük şartlardan bir tanesi kentin deniz seviyesinden 1078 metre yüksekte yer alması.

Sahra Çölünde yaşanmış en gizemli olaylardan bir tanesi de 1994 yılında gerçekleşmiş. 39 yaşındaki bir sporcunun başına gelen bu olay macera filmlerini aratmayan nitelikte. 6 gün süren bir koşu yarışı sırasında kum fırtınasına yakalanan Mauro Prosperi adındaki bu adam sonsuz Sahra Çölünde kaybolmuş. Kaybolduğu anda boş bir şişeye idrarını yapmaya başlayan bu adam terk edilmiş bir camideki yarasaları yakalamış ve susuzluğunu gidermek için bu yarasaların kanlarını içmiş.
Ölüme karşı mücadele eden bu adam bu süre boyunca kendi idrarını içmiş ve yılan ve kertenkele avlayarak karnını doyurmuş. Ve günler sonrasın nihayet bir ekip tarafından kurtarılmış.

Gelin esas konumuza geri dönelim. Sizlere listenin başında Sahra Çölünde medeniyetin izlerine rastlandığını söylemiştik. Peki bu izler kayıp kıta olan Atlantis'e ait olabilir mi?
Bilim dünyası yıllarca kayıp kıta Atlantis için bir çok araştırma gerçekleştirdi fakat bu araştırmalar her zaman başarısızlıkla sonuçlandı. Hiç bir zaman Atlantis ile ilgili küçük bir ipucuna bile rastlanmıyordu. Bu durum araştırmacılarında ilgisini her geçen gün azalttı. Fakat günümüzde bu konuyla ilgili bazı incelemeler aralıksız devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda George S. Alexander ve Natalis Rosen adındaki iki araştırmacı bu konuyla ilgili yepyeni bir bakış açısı ortaya koymuşlar. Araştırmacıların Atlantis için işaret ettikleri yer Sahra Ölü'nin göbeğinde duran ve en az Atlantis kadar gizemli olan Sahra'nın Gözü'ydü.
Kitaplarda ve efsanelerde anlatılanlara göre Atlantis kıtası zenginlik içinde yaşayan ve oldukça güzel görünen bir kıtadır. Yıllardır Atlantis için boş yere okyanusların araştırıldığını söyleyen bu iki araştırmacı Atlantis için en ideal konumun Sahra'nın Gözü olduğunu ısrarla iddia etmişler.

Peki Sahra'nın Gözü gerçekte neye benziyor. Sahra'nın Gözü, Sahra Çölü'nün Kuzey Batısında bulunan, ''Kediet ej Jill Dağı'' ile çevrelenmiş alanda  oluşmuş olan enteresan bir bölgedir. Son yıllara kadar bilim dünyası bu oluşumu gök taşının düşmesi ile meydana geldiğini söylese de bazı bilim adamları bunun gerçek olmadığını buranın oluşum sebebinin erozyon olduğunu söylemektedirler.
Bu iki araştırmacı Sahra'nın Gözü'nün hem Atlantis için verilen ölçülere uyduğunu hem de Platon'un Atlantis'in kuzeyinde olduğunu iddia ettiği dağları barındırdığını söylemişlerdir. Biz de listemizde daha önceden bu bölgenin tarım için çok elverişli olduğunu ve burada medeniyet belirtisi olduğunu söylemiştik. Peki sizce burada yaşamış olan bu medeniyet, Atlantis ile bağlantılı olabilir mi?
Geçmişte medeniyetler Sahra'da büyük uygarlıklar kurdular mı kurmadılar mı bilinmez ama günümüzde Sahra'da yaşayan gizemli insanların sayısının 4 milyon olduğu tahmin edilmektedir. Sahra Çölü'nde yaşamını sürdüren insanların milattan önce 6000 yılından beri buraya yerleştikleri ve burada yaşamlarını sürdürdükleri tahmin edilmekte. Şehir yaşamını reddeden buradaki insanları çoğu çöl boyunca bölgeden bölgeye geçen göçebelerdir. Bu yüzden bu topraklarda herhangi bir ulustan söz etmek mümkün değildir. Ancak Arapça'nın ortak dil olduğu bilinmektedir.
Peki siz Sahra çölü hakkında ne düşünüyorsunuz. Bu devasa çölün altında Atlantis gibi büyük medeniyetler yatıyor olabilir mi? Gelecekte tekrar Sahra Çölünü eksi günlerindeki yeşil ve verimli bir şekilde görebilir miyiz? Görüşlerinizi ve düşünceleriniz bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
3
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
0
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds