Uyumayı Bırakırsan Ne Olur?


Uyan! Yine geç kaldın?  Bazen hepimiz sabah uykuyla mücadele etmek zorunda kalmamayı diliyoruz. Peki sabah uyanmanın zorluğunu atlatmak için hiç yatağa girmesek? Yani sonsuza dek uyanık kalabilsek. Bu uykusuzluk süreci nereye kadar uzayabilir? Her gece uyumadan yine de üretken olabilir miyiz?Arkadaşlarımız bize ne zaman dinlenmemiz gerektiğini söyler? Vücudumuza tam olarak ne olur? 

İşte karşınızda uyumayı bıraktığımızda olacaklar.


7.gif

Hayatınızda kaç kere bir projeyi tamamlamak,  buluşmaya hazırlanmak veya izin gününüzün tadını çıkarmak için ekstradan bir kaç saate ihtiyaç duydunuz? Eğer uykuyu günlük rutininizden çıkartırsanız, tüm bunları yapmak için koca bir 24 saat size kalacaktır.
Artık yorulduğunuzda veya esnemeye başladığınızda, yatağa yatıp boşa vakit harcamayacaksınız ne kadar güzel değil mi?

8-2.gif

Anlaşılan, uyumak için çok mantıklı nedenlerimiz var. ''Ortalama bir insan hayatının üçte birini yatakta yatarak ve horlayarak geçiriyor.'' Bu kulağa değerli zamanımızı boşa harcıyoruz gibi geliyor değil mi? Ama vücudunuz için hiç de öyle değil. '' Siz uyurken vücudunuz hormonları serbest bırakır, dokuları tamir eder ve eski hücreleri yenileri ile değiştirir.
Eğer fitness veya spor yapıyorsanız, kaslarınızı büyütmek ve yağlarınızı yakmak için güzel ve derin bir  uykuya ihtiyacınız vardır. Peki siz bu uykuyu uyumazsanız ne olacak. Birden tüm kaslarımız ve vücudumuz yok mu olacak? ilk başta hiç bir şey olmayacak. İlk 24 saatten sonra kendinizi tamamen iyi hissedeceksiniz. Hatta kendinizi uykusuz bir 24 saatin sonunda daha mutlu ve daha enerjik bile hissedebilirsiniz. Bunun nedeni uykusuzluğun beyninizdeki mesolimbic yolu uyarmasıdır. Beyninizdeki bu hormon uykusuzlukla serbest bırakıldığında dopamin salgılar ve bu sizi normalden daha da mutlu hissettirir. Fakat tüm bu mutluluk ve enerji sizi kandırmasın. Çünkü bu çok uzun sürmeyecek. 24 saatlik eşiği aştıktan  sonra vücudunuz birden yavaşlayacak  ve beyniniz ne yaptığını unutur hale gelecek.
Dışarıdan size bakan insanlar sizin sarhoş olduğunuzu düşüneceklerdir. Pek de hoş değil öyle değil mi?

2.gif

Peki ya uykusuz iki gün? Bu noktada vücudunuz kendini kapatmaya başlayacak. Glikoz vücudunuzda düzgün bir şekilde salgılanmayacağı için, sizi enerji kaynağı olmadan bırakacaktır. Bu yüzden vücudunuz çok solgun görünecek. Sizi tıpkı orta çağdaki bir karaktere dönüştürecektir. Gözleriniz kızaracak ve vücudunuzdaki kırışıklar gözle görülür bir şekilde artacak. Tüm bun olumsuzluklar sadece 48 saat içinde gerçekleşecek.
Gelin gerçek eğlencenin başladığı gün olan üçüncü güne geçelim. Peki bu eğlence de ne? Halüsinasyonlar! Rem uykusuna aciz kalan beynimiz tüm rüyalarımızı ve kabuslarımız gerçek hayata taşıyacaktır. Yine de bu halüsinasyonların çoğu zararsız olarak görünse de yanlış zamanda ve yanlış yerde büyük tehlikeler yaratabileceklerini unutmamak lazım.

6.gif

72 saate vardığınızda kendi vücudunuzdaki proteinleri ve kaslarınızı parçalamaya başlayacaksınız. Yani bu senelerce çalışıp geliştirdiğiniz kas kütlesine elveda demek oluyor.  Kaslarınızın eridiği sırada vücudunuz bulabildiği tüm enerji kaynaklarını kullanmaya devam edecektir. Glikoz artıkları, yağlar ve dokular. Konuşma, işitme ve acı gibi duyguları işleyen beyin korteksinin temporal lobu zarar görecek bu yüzden konuşurken ve dinlerken büyük sıkıntılar çekeceksiniz.
Yaklaşık iki hafta sonra, bağışıklık sisteminiz o kadar zayıflar ki, sadece küçük bir grip yüzünden bile hayatınızı kaybedebilirsiniz. Eğer bundan da hayatta kalmayı başarırsanız üçüncü haftanın içinde muhtemelen kalp krizinden dolayı ölürsünüz.

4-1.gif

Vücudunuzda genele göre biraz daha fazla kas ve yağ varsa, kısa bir süre de olsa daha fazla hayatta kalabilirsiniz. Bizler tabii ki de kimsenin bunu evde denemesini tavsiye etmeyiz. Haydi kendine bir yastık al ve şekerleme yapmanın tadını çıkar.
Eğer her zaman yorgun oluyorsanız, geceleri 6-8 saat arasında uyuduğundan emin ol. O zaman bu yorgunluğundan eser kalmadığını göreceksin.
Peki sizler hiç uyumadan 24 saat uyanık kalmayı diler miydiniz? Bu konudaki fikirleriniz bizimle yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Bu canavar günün ortasında denizden sahile doğru süründü! başlıklı makalemizde canavar, deniz ve kıyı hakkında bilgiler verilmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
1
Komik
Korkutucu Korkutucu
10
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
2
Şaşırtıcı
Harika Harika
2
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
1
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.