Ya Hitler Hayata Dönerse?


Adolf Hitler, 70 yılı aşkın bir süre önce öldü. 2. Dünya Savaşı sonunda, savaşı kazanmayacağını fark ettiğinde Hitler, Berlin sığınağında intihar etti. Peki ama Hitler bir şekilde dirilse, günümüz modern toplumu Hitler’e nasıl tepki verirdi? Onu severler miydi? Yoksa nefret mi ederlerdi? Elbette günümüz toplumu Hitler’e tekrar o sınırsız gücü kazanmasına izin vermezdi… yoksa verir miydi? 

Ya Hitler hayata dönerse? Muhtemelen birçoğunuz bu soruyu daha önce kendinize sormadınız. Çünkü şu anki teknolojik yeteneklerimizle bunun mümkün olmasının imkanı yok. Bu yüzden ilk olarak sormamız gereken soru Hitler nasıl hayata dönecek olmalı.
Belki çılgın bir bilim insanı Hitleri diriltmek için bir tür Frankenstein deneyi yapacak ve bunun sonunda Hitler dirilecek. Ya da belki Hitler hiç ölmedi ve modern dünyada hayata döndürülmek için dondurularak saklandı. Hepinizin de bildiği gibi Hitler intihar ettikten sonra bedeni yakıldı. Aslında bu durum Hitler'in gerçekten ölmediği ve bir yere kaçıp hayatının sonuna kadar yaşadığı gibi spekülasyonların ortaya çıkmasına yol açtı.
Hatta 2009 yılında kalıntıların bir kısmı test edildi ve küllerin 40 yaşında bir kadına ait olduğu anlaşıldı. Bu nedenle, Hitler'in tarih kitaplarında anlatıldığı şekilde hayatını kaybetmediği bazılarına göre mümkün.
Ancak Hitler'in ölüp ölmediği ya da nasıl öldüğüyle ilgili ayrıntılarla ilgilenmiyoruz. Gelin asıl konumuza geri dönelim.
Eğer Hitler, hayata geri dönerse, kültürel açıdan çok farklı bir dünyaya dönecektir. Hepimizin de bildiği gibi 1930lu ve 40lı yıllarda Almanya, ön yargı ve şiddetin hüküm sürdüğü bir yerdi. Ancak şimdilerde Almanya çok farklı.
Hele, Yahudilerin Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en güçlü insan gruplarından biri haline geldiğini görmek Hitler’i inanılmaz derecede şaşırtırdı. Bunun dışında Polonya hala var ve diktatörlük tamamen yok olmuş durumda. Hitler ayrıca şu anki Almanya başbakanı Angela Merkel'den muhtemelen nefret ederdi.
Dünyanın geri kalanı ise kültürel ve teknolojik açıdan büyük değişim geçirmiş durumda. Dünyamız şimdi çok daha çeşitli. Muhtemelen Hitler, günümüze dönerse dünyamızın son halini onaylamazdı.

Hitler'in geri dönüşünü ve sonrasını merak eden tek kişi biz değiliz. Hatta öyle ki bu konuda 2015 yılında bir film bile yapılmış. Film, Berlin'in modern günlerinde uyanan Hitler'le ilgili. Film, Timur Vermes tarafından yazılan Look Who's Back yani O Geri Döndü adlı romanından uyarlanmış.
Filmde 2015 yılında Hitler üzerinde üniforması ile bir gün uyanıyor ve intihar ettiği sığınağının dibinde bir parkta yerde yatıyor. Bir televizyoncu tarafından keşfedilen Hitler fikirlerini yeniden yaymaya çalışıyor ve bunun için medyayı muazzam bir biçimde kullanmaya başlıyor. Elbette 'deli ama komik' kontenjanından Hitler'i televizyona çıkartıyorlar ufak bir skeç yapsın diye.
Televizyonda Hitler'i gören insanlar ise onun gerçek Hitler olduğuna inanmıyorlar, onun bir komedyen veya Hitler gibi giyinmiş bir oyuncu olduğunu düşünüyorlar. Daha sonra dışarıya çıkan ve halkla tanışan Hitler onlara problemlerinin ne olduğunu soruyor ve bunları kendi yararına kullanmaya başlıyor. Mesela Almanya'da yaşayan göçmenler.
Filmin asıl ilgi çekici yanı insanların Hitler propagandalarına tepkilerinin oldukça sıradan ve doğal olması. Film bize sanki insanlar olarak nelere meyilli olduğumuzu hatırlatıyor. Filmin asıl mesajı ise Hitler Alman halkını propaganda ile büyülemedi. Herkes bilerek ve isteyerek bu adamı başa geçirdi. Bu suçların tek sorumlusu sadece Hitler değil halkın kendisidir.
Filmin bir sahnesi ise bu tespitin ne kadar doğru olduğunu kanıtlıyor. Bir sahnede, Hitler bir grup futbol taraftarını Alman karşıtı yorumlar yapan birine saldırmaya ikna ediyor. Film yapımcılarına göre, futbol taraftarlarını Alman karşıtı yorumlar yapan kişiyi dövmeye ikna etmek son derece kolay.

Filmin bir başka sahnesinde ise Hitler, görüşlerini yaymak için Woah Dude adlı bir televizyon programına çıkıyor. Hitler'in propaganda videoları ise Youtube'da milyonlarca kişi tarafından izlenilmekte ve bunun sonucu olarak Hitler bir ünlü haline geliyor.
Günümüz modern zamanlarında tarihin tekerrür etmesinin imkansız olduğunu düşünebilirsiniz. Çünkü artık Nazi Almanya'sından çok farklı bir toplumda yaşıyoruz. Hitler'in işlediği korkunç vahşetten bir şeyler öğrenmiş ve ders çıkarmış olmamız gerekiyor. Öyle değil mi?
Ancak 'O Geri Döndü' filminde gördüğümüz tamamen farklı bir gerçeklik. Hala halkın korkularını kullanarak insanları korkunç şeyler yapmaya teşvik etmek mümkün gibi görünüyor. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Günümüz modern toplumunda tekrar Nazi hareketine benzer bir hareket görür müyüz?
Filmin bir diğer incelemesine göre ise Hitler gerçekten hiç gitmemiş gibiydi. Evet Hitler belki günümüz toplumunda yaşasaydı, o yıllarda olduğu gibi kitlesel bir soykırım yapamayacaktı, ancak günümüz politik iklimine bakacak olursak iktidara gelmesi mümkün gibi duruyor. Çünkü hem Amerika'da hem Avrupa'da Hitler gibi bir lider arayan ve son dönemde yükselişe geçen aşırı sağ hareketler mevcut.
Fakat işler şu ana kadar bahsettiklerimizin dışında bambaşka bir şekilde de ilerleyebilirdi. Hitler hayata tekrar dönseydi ve dünya bunu öğrenseydi, onu adalete teslim edebilirlerdi. Ancak dünyanın birçok yerinde idam cezası kaldırılmış durumda. Almanya'da, mevcut Alman anayasası idam cezasını yasaklıyor. Bu nedenle, Hitler'in mevcut hukuk sisteminde alacağı ceza muhtemelen yüksek güvenlikli bir hapishanede ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olurdu.
Elbette, eğer Hitler hayata dönseydi, herkes ilk önce bunun nasıl mümkün olduğunu merak edecekti. Bunun sonucu olarak da onu hayata döndüren kişi, etik kuralları ihlal ettiği için hakkında dava açılacaktı. Ve sonra insanları diriltecek teknoloji dünyada yaygınlaşacak ve bu daha büyük problemlerin ortaya çıkmasına neden olacaktı. Bunun sonuçları hakkında öne süreceğimiz ihtimaller sürer gider.
Bu konuda bizim söyleyeceklerimiz bu kadar. Fakat her zaman olduğu gibi, tartışma burada bitmiyor ve aynı soruyu size soruyoruz. Hitler hayata dönerse ne olurdu? Bu konudaki fikirlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayın.

Konuyla ilgili videomuzu da izleyebilirsiniz. 

Bir önceki yazımız olan Amazon Yağmur Ormanları İşte Bu Yüzden Yanıyor (2019) başlıklı makalemizde amazon ormanları, orman ve yangın hakkında bilgiler verilmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
2
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Trend Trend
3
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.