Yeryüzü ve Gökyüzü Arasındaki Fark Gibi, Kuzey Kore’nin Güney Kore’den En Çarpıcı 10 Farkı


Bugün sizlere dünyadaki birçok insanın belki de en merak ettiği ülke olan Kuzey Kore’den bahsedeceğiz. Ancak Kuzey Kore demişken ortak tarihe ve bir zamanlar ortak sınıra sahip Güney Kore’den bahsetmezsek olmaz. Gelin beraber bu iki ülke arasındaki yeryüzü ve gökyüzü arasındaki farklar kadar çarpıcı farklara bakalım.

Teknoloji

NASA uydusu tarafından çekilmiş bu fotoğraf aslında Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki farkı net bir şekilde ortaya koymaktadır. Dışarıya kapalı bir ülke olduğu için teknolojinin çok az geliştiği Kuzey Kore'de teknoloji çok az şekilde kullanılmakta, küresel internet ağı ise asla kullanılmamaktadır. Aynı zamanda Kuzey Kore halkı akşamları hava kararınca elektrik ile aydınlanmak yerine mumlarla veya gaz lambalarıyla aydınlanmaktadırlar. Güney Kore'de ise tam tersi hava kararır kararmaz şehrin en ücra noktaları bile elektrikli sokak lambalarıyla aydınlatılmakta ve teknolojinin en son ürünleri Güney Kore halkı tarafından kullanılmaktadır.

Çalışma Koşulları

Kuzey ve Güney Kore arasındaki ikinci fark ise çalışma koşullarıyla ilgilidir. Eğitimli, nitelikli ve yenilikçi çalışan yetiştirmek yerine sadece bilek gücüyle çalışacak eleman yetiştiren Kuzey Kore'de insanlar zorlu şartlar altında uzun saatler çok az maaşa çalışmak durumundadırlar. Bunun yanında uzun saatler karın tokluğuna çalışan yerel halk iş bitiminde dinlenmek yerine kamusal alanlarda çöp toplamakta, sokakları temizlemektedirler. Güney Kore'de ise durum bunun tam tersi çalışma koşulları daha insancıl ve rahattır.

Tatil

Kuzey ve Güney Kore arasındaki bir diğer fark ise tatillerdir. Kuzey'e göre daha rahat ve özgür bir yaşam tarzına sahip Güney Kore'de tahmin edeceğiniz gibi yerel halk daha fazla ve daha özgürce tatil yapabilmektedir. Kuzey Kore ise tam tersi baskıcı ve otoriter bir yönetime ve hayata sahip olduğu için Güneyliler kadar sık tatil yapamamaktadırlar. Bu aynı kültüre, tarihe ve dile sahip iki ülkenin ortak kutladığı sadece 2 bayram bulunmaktadır. Yılbaşının bile kutlanmadığı  Kuzey Kore'de sadece ebedi liderleri Kim Il-Sun’un doğum günü olan 15 Nisan coşkulu bir şekilde kutlanmaktadır. Aynı zamanda Kuzey Kore'de Güney'in aksine yurt dışına tatile gitme diye bir alışkanlık da maalesef ülkenin baskıcılığı sebebiyle bulunmamaktadır.

Ordu

Hem erkeklerin hem de kadınların orduya katılmaları zorunlu olduğu Kuzey Kore'de ordu ve askerlik çok kutsallaştırılmıştır. Aynı zamanda Kuzey Kore'de kadınlar 7 yıl askerlik yaparken erkeklerin askerlik süresi  ise 10 yıldır. Güney Kore'de ise erkeklerin askerlik süresi 2 yıl iken kadınlar sadece gönüllü olduklarında orduya alınmaktadırlar.

Fakirlik

Ekonomik olarak da Güney Kore'nin çok arkasında kalan Kuzey Kore'de yetkililer bu durumu hem kendi halkına hem de dünyaya tam tersi şekilde göstermeye çalışmaktadırlar. Fakat şu ana kadar yapılan araştırmalar sonucunda Kuzey Kore halkının % 40'ın üzerindeki bir kesimi açlık sınırın altında yaşadığı ortaya çıkmıştır. Kuzey Kore'nin bu içler acısı haline en iyi örnek ise yerel halkın açlıktan artık sokaklardaki çimleri yemeye başlamalarını verebiliriz. Güney Kore'de ise halkın sadece %15'i açlık sınırının altında yaşamaktadır.

Medya

Kuzey Kore'de medya ve eğlence sektörü de diğer her şey gibi devletin kontrolü altındadır ve bu sebeple de sıkıcı ve yanlıdır. Kuzey Kore'de yayın yapan tüm televizyon programları ve internet ağlarında hem Güney Kore hem de diğer dünya ülkeleri berbat bir yer olarak gösterilmektedir. Ayrıca Kuzey Kore'de yabancı şarkılar ve müzisyenlerin dinlenilmesi de yasaktır ve ülkede sadece devlet tarafından belirlenmiş müzikler dinlenelebilmektedir. Kuzey Kore'nin aksine Güney Kore'de medya ve eğlence sektörü oldukça gelişmiş hatta günümüzde dünya pazarında büyük ülkelerle yarışır haldedir.

Sağlık

Kuzey Kore'de diğer birçok dünya ülkesinin aksine sağlık sigortası diye bir kavram kullanılmamaktadır. Bunun sebebi ise ülkede insanların sağlık hizmetlerinden bedava yararlanma imkanlarının olmasıdır. Fakat ülkenin ekonomisi çöktüğü için sağlık hizmetlerinin bedava olmasına rağmen insanlar ilaç masraflarını dahi karşılayamamaktadırlar. Güney Kore'de ise durum yine her zamanki gibi Kuzey Kore'nin tam tersidir. İnsanlar devletin kendilerine sunduğu sağlık hizmetlerinden sorunsuz bir şekilde yararlanmaktadırlar.

Eğitim

Kuzey Koreli yetkililer her ne kadar ülkelerindeki eğitimin çok iyi olduğunu dünyaya gösterseler de gerçek hiç de öyle değildir. Çünkü Kuzey Kore'de alışılmışın dışında çocuklar eğitim almak için okula gitmek yerine çalışıp para kazanmak zorundadırlar. Çocuk işçiliğin hat safhada olduğu Kuzey Kore'de yetkililer bunu engellemek için hiçbir şey yapmamakta aileler ise hayatta kalabilmek için çocuklarını da çalıştırmak zorundadırlar. Zaten okula giden çok az sayıdaki çocuk ise ulaşım, eğitim şartları, para gibi birçok zorluğun üstesinden gelmek zorundadır. Güney Kore'de ise eğitim son derece gelişmiş ve herkes için çok önemlidir.

Yaşam Süresi

Birkaç madde önce Kuzey Kore'de sağlık hizmetlerinin ne kadar kötü bir seviyede olduğundan bahsetmiştik. Elbette bu kötü koşullar insanların yaşam kalitelerini ve sonrasında da yaşam sürelerini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Örneğin Kuzey Kore'de maksimum yaşam süresi 72 iken dünyanın en uzun yaşayan insanlarına sahip Güney Kore'de ise ortalama 84'dür.

Kadın

Kuzey Kore'de kadınların evde oturmaları gibi bir durum söz konusu değildir çünkü çoğunun eşi askerde olduğu için kadınlar aile bütçesinin %70'ini karşılamakla yükümlüdür. Tüm bunların dışında ataerkil bir ülke olan Kuzey Kore kadınlara gelecek neslin erkeklerini yetiştirmeleri konusunda da büyük bir görev ve sorumluluk vermiştir. Giyim, saç kesimi, davranış konusunda da kendilerine verili gelen kurallara uymak zorunda olan Kuzey Koreli kadınlar görünüşleri ve yaşam koşullarıyla en yakın komşuları Güney Kore'den ayrılmaktadır. Çünkü Güney Kore'de kadınlar istediklerini giyebilmekte, istedikleri şekilde yaşabilmektedirler.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
1
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
3
Şaşırtıcı
Harika Harika
0
Harika
Üzücü Üzücü
3
Üzücü
Trend Trend
1
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds