Yetersiz Erkek Nüfusu Nedeniyle Zorluk Çeken 10 Ülke


2017 yılı ortasında Birleşmiş Milletler’in yayınladığı rapora’a göre, 7.6 milyara ulaşmış dünya nüfusunun yarısından fazlasının erkek olduğu belirtilmiş ve ayrıca dünyada her 100 kadına karşılık 102 erkek yaşadığı kaydedilmiştir. Bu sayının 2018 yılı itibariyle de her 99 kadına karşılık 103 erkek olarak değişeceği tahmin edilmiştir. Dünya genelinde erkek nüfusu kadın nüfusundan fazlayken bazı dünya ülkelerinde kadın nüfusu erkek nüfunun çok üzerine çıkmıştır. Bugün de sizlere yetersiz erkek nüfusu nedeniyle zorluk çeken 10 ülkenin hangileri olduklarından bahsedeceğiz.

İtalya

Avrupa'nın en çok nüfus kaybeden ülkesi olan İtalya'da kadın ve erkek nüfusunda da büyük bir orantısızlık bulunmaktadır. Bunun sebebi ise çok olan kadının nüfusunun ve erkeklerin tek çocuk istemeleridir. Ayrıca nüfus konusunda büyük sıkıntı çeken İtalya'da küçük ve ücra köy Bormida'da nüfustaki düşüşü engellemek amacıyla köye taşınacak herkese 2 bin euro verileceği açıklanmıştır.

Portekiz

Avrupa'da İtalya'dan sonra en düşük doğum oranına sahip ülke olan Portekiz'de kadın nüfusu erkek nüfusunu hayli geçmiştir. %52.75 gibi bir orana sahip kadın nüfusu bir zamanlar ülkenin yaşadığı ekonomik sıkıntılar sebebiyle de işgücüne katılım oranında da kadınların erkekler karşısında üstünlüğü bulunmaktadır.

Ermenistan

Savaş, hastalık gibi çeşitli sebeplerle kelimenin tam anlamıyla kadın ülkesi haline gelen Ermenistan'da kadın nüfus oranı %53.60'dır. Hal böyle olunca Ermenistan'da kadınlar geçinmek ve hayatta kalmak için diğer ülkelere oranla daha çok işgücü piyasasına girmişlerdir. Ülkedeki çöpçülerin çoğunun kadın olduğu Ermenistan'da erkeklerin evli olsalar bile birden fazla kadınla birlikte olmaları serbesttir.

Rusya

Son yapılan nüfus sayımı sonuçları Rusya’da kadın-erkek nüfusu dengesizliğinin uzun yıllardır olduğu gibi hala geçerli olduğunu göstermektedir. Her 1000 erkeğe 1163 kadının düştüğü Rusya'da kadınlar genelde yaşamak için yurtdışına gitmekte ve hayatlarını orada kurmaktadırlar. Özellikle ülkenin başkenti Moskava'da kadın nüfusu erkek nüfusunu 1.2 milyon gibi rekor bir oranla geçmiştir.

Estonya

1,316 milyonluk bir nüfusa sahip Estonya'da kadın nüfusunun oranı %53.20dir. Erkek kıtlığının yaşandığı bir başka ülke olan Estonya'da Kihnu Adası'nda yaklaşık 400 kadın yaşamakta ve bu ada kelimenin tam anlamıyla kadınlar tarafından yönetilmektedir. Adadaki az sayıdaki erkek de balıkçıklıkla uğraştığı için genelde denizde olduklarından Kihnu Adası’ndaki tüm işler yılın çoğu zamanlarında kadınlar tarafından yapılmaktadır.

Litvanya

Toplamda 2,872 milyonluk nüfusa sahip Litvanya'da kadın nüfus oranı %54 ile neredeyse rekor seviyededir. Kadınların sayıca egemen olduğu bu Avrupa ülkesinde erkek nüfusunun az olmasının başlıca sebepleri sigara, depresyon, intihar ve yüksek risk almalarıolarak gösterilmektedir. Alışık olduğumuzun aksine erkeklerin değil de kadınların erkeklere asıldığı Litvanya erkekler için hem güzel hem de tehlikeli bir yer olabilir. Tüm bunların dışında kadınlar tarafından yönetilen Litvanya'nın cumhurbaşkanı da bir kadındır.

Ukrayna

45 milyonluk Ukrayna'da kadın nüfusunun erkek nüfusa oranı %53.70'dir ve bu yüksek kadın nüfusuna en fazla desteği Ukrayna'nın batısında yer alan Lviv kenti vermektedir. Çünkü Lviv, nüfusunun yüzde 85'i kadınlardan oluşan bir şehirdir. Bu durumun sebebi ise ülke genelinde yüksek kız bebek doğum oranıdır.

Avustralya

Avustralya da diğer birçok ülke gibi son yıllarda erkek kıtlığı yaşamaya başlamıştır. Bu yüzden ülkenin büyük şehirlerinde yaşayan kadınlar erkeklerin daha çok olduğu taşralara yönelmişlerdir. Çöpçatan şirketlerine başvuran kadınlar otobüslere doluşarak taşraya gitmekte ve kendilerine uygun eş adayı aramaktalar.

İzlanda

Dünyanın en yaşanılası ve refah seviyesi yüksek ülkesi olan İzlanda son yıllarda maalesef erkek nüfusunun kıtlığı sebebiyle hayli zor günler yaşamakta. Evlenilecek erkek bulamayan güzelikleri dillere destan İzlanda kadınları son günlerde gözlerini ülkeye çalışmak için gelmiş göçmen erkeklere dikmişler. Hatta bu büyük soruna çözüm için İzlandalı kadınlarla evlenecek göçmen erkeklere aylık 5 bin dolar ödeme yapılacağı iddia edilmiştir. Bu haberi duyan ülke dışındaki erkekler ise İzlanda'ya göç etmek için başvurmuşlar fakat daha sonrasında bu iddia ülke yönetimi tarafından yalanlanmıştır.

Letonya

Rusya ve Beyaz Rusya'nın komşusu olan Letonya'nın nüfusu 1,96 milyon kişi ve kadın nüfusun oranı ise %54.10'dur. Letonya'da kadın nüfusunun fazla olmasının sebebi ise kadınların Sovyetler döneminden sonra kapitalizme erkeklere kıyasla daha iyi uyum sağlamaları olarak gösterilmektedir. Fakat Letonyayla ilgili en ilginç şey ülkede erkeklerin doğum oranının kadınlardan daha yüksek olmasıdır. Ancak erkeklerin ortalama ömrünün kadınlara kıyasla daha kısa olması, yetişkin kadın oranının erkeklerden yüzde 8 daha fazla olmasına yol açmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın Dört Bir Yanında Çürümeye Terk Edilmiş 10 Şey başlıklı makalemizde araba, dünya ve ev hakkında bilgiler verilmektedir.E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds