Yolculardan Gizleniyordu! PİLOTLARIN GİZLİCE SIZDIRDIĞI 8 SIR


Pilotluk mesleğinin çok havalı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Peki ama pilotlar ve uçaklar hakkında her şeyi biliyor muyuz? Gelin şu ana kadar hiç duymadığınız ve yolculardan saklanan gerçeklere bakalım.

1. Neden eğri bir rota çizerler :

Uçaklar genelde tahmin edilenin aksine düz bir düzlemde değilde eğri bir düzlemde seyahat etmektedirler. Bunun başlıca sebebi dünyamızın şeklidir. Dünyanın ortasının basık, kutupların ise yukarıda olması sebebiyle rota eğri olduğu zaman mesafe daha da kısalmaktadır. Örneğin Los Angelas ile Ankara arasında uçan bir uçak eğer düz bir rota izlerse mesafe 13.423 km iken, kutuplara doğru eğri bir rota izlenirse mesafe 11.269 km olmaktadır. Elbette rotaların belirlenmesinde hava durumunun da büyük bir etkisi bulunmaktadır.

2. Sakal bırakmamaları :

Kabasakal, bıyık, piercing ya da benzeri şeyler pilotların oksijen maskesini düzgün şekilde kullanmalarını engelleyebileceği için bunlara müsaade edilmez. Gerektiğinde oksijen maskesinin yüze tam olarak oturabilmesi gerekmekte bu yüzden pilotlar düzenli olarak traş olarak uçuşa giderler ancak maskeyi engellemeyecek şekilde olmak üzere ince sakal ve bıyığa zaman zaman izin verilebilmekte.

3. Neden sert iniş yaparlar :

Öncelikle pilotların birçoğu kasıtlı veya elinde olmayan sebeplerden dolayı piste sert iniş yapabilmektedirler. Örneğin; yağmurlu ve karlı havalarda pilotlar kasıtlı olarak normalden daha sert bir iniş yapabilirler. Çünkü tekerleklerin bir an önce tam olarak yere vurarak oturmasını ve frenleme sistemlerinin bir an önce devreye girmesini arzu ederler. Bunun dışında kimi zaman acemi pilotlar kaptan tarafından kendilerine verilen kumandayla iniş yaparlar ve tecrübe azlığından dolayı piste sert iniş yapabilmektedirler.

4. Kokpit kapıları kurşun geçirmez ve özeldir :

Uçaklardaki kokpit kapıları kurşun geçirmez özellikte ve oldukça güvenliklidir. Bunun en büyük sebebi ise havadaki terörü önleme çabasıdır. Pilot ile kabin memurunun anlaşması durumunda açılan kokpit kapılarının bazıları ise kesinlikle dışarıdan açılamamaktadır. 11 Eylül saldırılarından sonra, uçak kaçırmaları daha zor hale getirmek için tasarlanan bu özel kapılar  el bombası atılması halinde dahi patlamaya dayanacak güçte yapılmıştır.

5. İniş kalkışta ışıklar neden söner :

Uçakların inişi ve kalkışı esnasında ışıkların söndürülmesinin sebebi olası bir kaza durumuna yönelik alınan bir önlemdir. Bu esnada kapatılan ışıklar yolcuların gözlerinin karanlığa alışmasını sağlamaktadır. Böylece herhangi bir durumda kararan kabin önceden karartıldığı için yolcuların görme duyularını kaybetmelerine neden olmamaktadır. Ayrıca söz konusu durum yaşandığında acil durum ışıklarının ve işaretlerinin daha net görülmesi, yolcularda temel bir yönelim hissini doğurmaktadır.

6. İstediklerini uçaktan atabilirler :

Evet bu durum birçoğunuza tuhaf gelse de pilotların böyle bir hakkı bulunmaktadır. İstedikleri ve gerekli buldukları takdirde pilotlar herhangi bir kişiyi o uçuştan men etme ve uçaktan atma hakkına sahiptirler. Bu yüzden bizden size uyarı uçuşlarınız sırasında pilotları sinirlendirmemeye dikkat edin.

7. Birbirleriyle aynı yemeği yemeleri yasak :

Aynı uçuşta görev yapan pilotlar farklı zamanlarda farklı yemekleri yemek zorundadır. Bunun sebebi ise çok düşük bir ihtimal de olsa eğer bir pilot yediği yemekten dolayı besin zehirlenmesi geçirirse diğer pilotun onun sorumluluklarını devralıp uçuşu güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmesidir. Bu yüzden yemekler her ne kadar defalarca kontrolden geçmiş olsa da pilotlar en kötü senaryoya hazırlanmaktadırlar.

8. Sıkı uçuş kuralları :

Uçuş esnasında attığınız adımla ilgili bile sıkı kurallar bulunmaktadır. Ancak uçakta cinsel ilişkiye girmekle ilgili herhangi bir yazılı kural bulunmamaktadır. Fakat böyle bir kural yok diye yasak olmadığı anlamına gelmemektedir. Örneğin; partnerinizle uçuş esnasında tuvalette gereğinden fazla zaman geçirir ve uçuş memuru tarafından yapılan uyarıları dikkate almazsanız inişte güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınabilirsiniz. Bu konuda yapılan araştırmalar da uçak yolculuğu sırasında cinsel ilişki isteğinin arttığını ortaya koymuştur. Hatta her yüz yolcudan en az 40'ının aklından geçtiğini ancak sadece yüzde birinin bunu yaşamak için çaba gösterdiği bilinmektedir.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
1
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
2
Şaşırtıcı
Harika Harika
2
Harika
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Trend Trend
2
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds