Beyin Jimnastiği Yapmanızı Sağlayacak 4 Zeka Sorusu


Ya Meraktan size beyin fırtınası yapmanızı sağlayacak birbirinden kafa karıştırıcı 4 bulmaca hazırladı. 

1.

Şu an gördüğünüz fotoğrafta 2 kadın birbirlerine karşı otururlarken, ortalarında da 3 yaşında küçük bir çocuk yerde oyun oynamaktadır. Peki sizce 2 kadından hangisi yerde oyun oynayan çocuğun annesidir? Fotoğrafa dikkatlice bakın ve iç güdülerinize göre cevap vermeye çalışın.

2.

Bir evde yağmur yağarken kedi ya odada ya da bodrumda olurmuş. Kedi odadayken de fare deliğinde ve peynir de buzdolabındaymış. Ayrıca eğer peynir masanın üzerinde ve kedi de bodrumdayken, fare odada olurmuş. Peki şu an yağmur yağarken ve peynir de masanın üzerindeyken, kedi ve fare evin içerisinde nerededir?

3.

Genç bir adama çok güzel ve şık kadın ayakkabılarının üretildiği 2 fabrika büyük dedesinden miras olarak kalmıştır. Genç adam kendisine böylesine büyük bir miras kaldığı için çok mutludur ve tüm bu zenginliği kaybetmemek için işine dört elle sarılmıştır. Fakat bir gün her şey düzgün giderken fabrikaların birinde bir sorun yaşanmaya başlamıştır. Fabrikada çalışan işçiler düzenli olarak eşlerine ve sevgililerine ayakkabı çalmaya başlamışlardır ve bu kişileri tespit edip durdurmanın maalesef bir yolu yoktur. Genç adam bu hırsızlığı durdurmanın yollarını ararken bir gün aklına çok iyi bir fikir gelmiş ve bu fikri uygulayınca hırsızlık olayını da çözmüştür. Peki sizce genç adam fabrikadaki hırsızlığı nasıl durdurmuştur?

4.

Tıp öğrencisi olan Filiz bir gün anatomi dersindeyken dersin profesörü sınıfta iskelet üzerinde sınıfa dersi anlatmaktadır. Profesör tam kalça kemiğinden bahsederken Filiz'in yanına gelmiş ve ona kalça kemiğini uzatarak ona kaç tane kalça kemiğin var diye bir soru sormuştur. Filiz ise soruyu 5 tane kalça kemiğim var diye cevaplamıştır. Profesör ise Filiz'e hayır 5 değil sadece 2 kalça kemiğin var diye karşılık vermiştir. Ancak her ne kadar profesör Filiz'in yanlış olduğunu söylese de Filiz'in verdiği cevap doğrudur. Peki bu nasıl mümkün olmuştur?

CEVAPLAR

1. Şu ana kadar bu sorunun cevabına her 10 kişiden 7'si sağdaki kadının çocuğun annesi olduğunu söylemişlerdir. Ancak ne yazık ki çocuğun annesi sağdaki sarışın kadın değildir. Çocuğun annesi resmin solundaki kadındır. Eğer cevabınız soldaki kadın ise sizi tebrik ederiz. Sadece %30'un doğru cevaplayabildiği bu sorunun cevabını bulmak aslında hiç de zor değil. Sadece kadınların oturuş pozisyonlarına dikkatlice bakmak gerekli. Soldaki kadın oturuşuyla ve bacaklarının pozisyonuyla yerde oynayan çocuğunu her an korumak için hazır beklemektedir. Aynı zamanda yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda çocukların oyun oynarken ya da bir şeylerle uğraşırken eğer anne oradaysa ona doğru döndükleri ortaya çıkmıştır. Bunun sebebi ise çocukların anneleri tarafından onaylanmak istemeleridir. Böylece soldaki kadının kesinlikle yerdeki çocuğun annesi olduğu kanıtlanmış oluyor.

2. Soruda size verdiğimiz bilgilere göre, kedi evin içerisinde oda ve bodrum olmak üzere iki farklı yerde bulunabilir. Ama size sorduğumuz soruya göre kedinin odada bulunma şansı yoktur çünkü peynir buzdolabında değil, masanın üzerindedir. Bu yüzden kedi bodrumda olmalıdır. Aynı zamanda biz peynirin masanın üzerinde ve kedinin de bodrum katında olduğunu bildiğimize göre fare de odanın içerisindedir.

3. Genç adam kendisine miras olarak bırakılan 2 ayakkabı fabrikasında ayrı ayrı ayakkabılar üretmektedir. Hırsızlık olayına bulduğu çözüm ise bu iki fabrikada ayakkabıların sadece birer çiftinin üretilmeye başlanmasıdır. Yani bir fabrikada ayakkabıların sadece sağ çifti üretilirken diğer fabrikada sadece sol çift üretilecektir.

4. Filiz'in gerçekten de 5 tane kalça kemiği vardır çünkü Filiz hamiledir. 2 tane kendi kalça kemiği, 2 tane de bebeğinin kalça kemiği 4 tane kalça kemiği eder. Bir de profesörün ona veridiği kalça kemiğiyle Filiz'de toplamda 5 kalça kemiği olur.Hangi emoji bu yazıya uygun?

Komik Komik
2
Komik
Korkutucu Korkutucu
1
Korkutucu
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
11
Şaşırtıcı
Harika Harika
2
Harika
Üzücü Üzücü
4
Üzücü
Trend Trend
3
Trend

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals